Renal transplantasyonda canlı donörlerin postoperatif renal değerlendirilmesi
Postoperative renal function evaluation of living donors in renal transplantation
- Tez No: 447508
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILMAZ SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Böbrek transplantasyonu, son evre böbrek hastalıklarında tercih edilen tedavidir. Kadavra temininin yetersizliği, bekleme listesindeki hasta sayısının artması ve canlı donör transplantasyonu ile daha iyi sonuçların alınmasından dolayı son yıllarda canlı donör transplantasyonu sayısında artış olmuştur. Canlı donör transplantasyonunda uzun vadede önemli olan, tek böbrekle kalan canlı donörde böbrek hastalığı gelişme riski, donör nefrektominin yaşam süresine ve kalitesine etkisidir. Bu çalışmada hastanemizde takipli canlı böbrek donörlerinin transplantasyon sonrası renal değerlendirmesini yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif tipteki bu araştırma 01.01.2014 - 31.12.2015 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmamızın örneklemini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Böbrek Transplantasyon ve Nefroloji Poliklinikleri'ne takip amacı ile başvuran renal transplasntasyon vericisi, 18 yaş ve üstü 39 birey oluşturdu. Çalışmaya alınan kişilerde kan basınçları, 24 saatlik idrarda protein, 24 saatlik idrarda kreatin klirensi, üre, kreatinin ve diğer parametreler retrospektif olarak incelenerek değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde ki-kare testi, paired-samples t testi ve wilcoxon testi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanılarak yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Renal transplantation is a treatment preferred in end stage renal diseases. The number of living donor transplantations has increased in recent years because of the shortage of cadaver, the increase in the number of patients in the waiting list and getting better results from living donor transplantation. What's important in living donor transplantation in the long run is the risk factors on the pathogenesis of nephropathy for the donor with single kidney and the effects of donor nephrectomy on the life quality and on the length of life. In this study, we aim to make renal evaluations of follow-up living donors at our hospital after transplantation. Material and Method: This retrospective study was performed between the dates of 01.01.2014 and 31.12.2015. The samples of our study consisted of 39 renal transplantation donors over 18 years of age who applied to Nephrology Polyclinics at Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty for follow up. Blood pressure rate, protein in 24 hour urine, creatinine clearance, urea, creatinine and other parameters were analysed and evaluated retrospectively in people included in the study. Chi-square test, paired-samples t test and wilcoxon test were performed in statistical analyses by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program. P value was