Güncel teknikler ile endodontik tedavileri tamamlanan dişlerin periapikal durumunun değerlendirilmesi: Bir retrospektif çalışma
Evaluation of periapical status of endodontically treated teeth BY contemporary techniques: A retrospective study
  1. Tez No: 447539
  2. Yazar: AYKUT KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKİM ONUR ORHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, bir Türk subpopülasyonuna ait bireylerin periapikal lezyonu bulunan dişlerine modern teknikler ile endodontik tedavi ve postendodontik restorasyon uygulandıktan sonra, periapikal durumlarını değerlendirmektir. Materyal ve metot: Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda (Eskişehir-Türkiye) 2013-2015 yılları arasında başvuran bireylerin tedavi edilen periapikal lezyonlu dişlerinin, klinik ve radyografik takipleri kayıt altına alındı. Endodontik ve postendodontik restorasyonları tamamlanmış ve takip edilen hastalara ait dijital iki boyutlu görüntü kayıtları ile kalibre olmuş 2 gözlemci tarafından skorlandı. Cohen's kappa testi ile kalibre olmuş gözlemciler iki boyutlu filmleri, Periapikal İndeks ile skorladı. Radyografik başarının karşılaştırıldığı değişkenler; seans sayısı, tedavi türü, geçici dolgu bekleme süresi, şekillendirme sistemleri, kanal dolum tekniği ve farklı kanal dolgu patları, kavite yüzey sayısı olarak belirlendi. Elde edilen veri, Pearson korelasyon testi ve ki kare testi ile karşılaştırıldı. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlendi. Bulgular: İstatistiksel analiz sonucunda, değişkenler arasında istatistiksel anlamlı bir fark oluşmadı. Sonuç: Periapikal lezyonu bulunan dişlere güncel madde ve yöntemler kullanılarak yapılan endodontik tedaviler sonrasında, kısa dönemde %90 ve üzeri başarı elde edildi. Periapikal lezyonun cerrahisiz endodontik tedaviler sonrasında iyileşmesinin incelenmesinde, rastgele kontrollü klinik denemelere gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate periapical status of teeth with periapical lesion after endodontic treatment and postendodontic restoration by contemporary techniques from a Turkish subpopulation. Material and Method: In this study, clinical and radiological follow-ups of endodontically treated teeth with periapical lesion of patients who referred to Eskişehir Osmangazi University Dental Faculty Endodontics Department in the years of 2013-2015 was archived. Two dimensional digital radiographs of endodontically and postendodontically treated patients was scored by two calibrated observers. Observers who were calibrated with Cohen's Kappa test scored two dimensional digital radiographs by using Periapical Index. Variables, which were compared for radiologic success, were determined as number of visit, type of treatment, waiting time for temporary filling, preparation systems, obturation systems, canal sealers and number of cavity surface. Parameters were evaluated using Pearson correlation test and chi square test. Significance was set at the 0.05 level. Results: The result of statistical analysis revealed no statistically significant differences between variables. Conclusion: Success rate was at least %90 in short term after endodontic treatment of teeth with periapical lesion by using contemporary materials and methods. Randomized controlled clinic trials are necessary to investigate the healing of periapical lesion after non-surgical endodontic treatments.