Er:YAG, Er,Cr:YSGG lazerlerin ve konvasiyonel tekniğin kök kanallarındaki enterococcus faecalis ve candida albicans üzerine antibakteriyel etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antibacterial effects of ER:YAG, ER,CR:YSGG lasers and conventional technique on enterococcus faecalis and candida albicans
- Tez No: 478206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Dentistry, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Endodontik tedavide kök kanal sisteminin mikroorganizmalardan tamamen arındırılması amaçlanmaktadır. Günümüzde kemomekanik preparasyonda kullanılan irrigasyon ajanları, ideal özellikleri taşımadığından, son yıllarda başka irrigasyon ajanlarının ve tekniklerin araştırılması güncel konular arasında yer almıştır. Bu çalışmadaki amaç, kök kanal dezenfeksiyonu için alternatif bir yöntem olarak gösterilen lazer sistemlerinden Er,Cr:YSGG ve Er:YAG lazerlerin Enterococcus faecalis (E. faecalis) ve Candida albicans (C. albicans) üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin NaOCl'le karşılaştırılması ve kök kanal sistemlerinin dezenfeksiyonundaki etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 140 adet tek köklü ve tek kanallı insan alt küçük azı dişi kullanıldı. Örnekler prepare edildikten sonra steril edilip 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki kök kanalları E. faecalis, Grup 2'deki kök kanalları C. albicans ile kontamine edildi. Negatif kontrol grubu hariç, herbir örneğin kök kanalına 105 cfu/ml miktarında mikroorganizma ekimi yapılarak standardilizasyon sağlandı. Tüm örnekler 4 hafta inkübasyonun ardından rastgele 10 gruba ayrıldı; Grup 1A: Er,Cr:YSGG lazer grubu (2 W, 20 Hz, 25 mj % 25 su, % 35 hava, 12 sn, 4 tekrar), Grup 1B: Er:YAG lazer (0.8 W, 20 Hz, 40 mj, 5 sn, 5 tekrar), Grup1C: % 5 NaOCl grubu (7 ml, 2 dk), Grup 1D: pozitif kontrol grubu, Grup 1E: negatif kontrol grubu, Grup 2A: Er,Cr:YSGG lazer grubu (2 W, 20 Hz, 25 mj, % 25 su, % 35 hava, 12 sn, 4 tekrar), Grup 2B: Er:YAG lazer (0.8 W, 20 Hz, 40 mj, 5 sn, 5 tekrar), Grup 2C: % 5 NaOCl grubu (7 ml, 2 dk), Grup 2D: pozitif kontrol grubu, Grup 2E: negatif kontrol grubu. Dezenfeksiyon işlemlerinin ardından tüm örneklerden hem anında hem de 4 hafta inkübasyon sonrasında kültür alınarak cfu/ml değerleri belirlendi. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, hem Er:YAG lazer hem de NaOCl gruplarında dezenfeksiyon işleminin ardından kök kanallarından elde edilen mikroorganizma sayılarında azalma anlamlıdır (p0,05). 2 W çıkış gücünde Er,Cr:YSGG lazerin E. faecalis ve C. albicans üzerindeki antimikrobiyal etkinliği NaOCl kadar anlamlı bulunamamıştır. Er:YAG lazerin NaOCl ile birlikte kullanılmasının konvansiyonel methoda kıyasla E. faecalis ve C. albicans eliminasyonunda başarı oranını artırmaya yardımcı bir yöntem olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Endodontic therapy aims to disinfect root canal system from microorganisms. The inability of contemporary irrigation agents to completely disinfect root canals lead to investigation of new agents and techniques in recent years. The aim of the present study is to compare the antibacterial efficiency of alternative approaches for root canal disinfection including Er,Cr:YSGG ve Er:YAG lasers on Enterococcus faecalis (E. faecalis) and Candida albicans (C. albicans) to that of NaOCl. The peresent study included 140 single rooted human mandibular premolars with one root canal. After preparing and sterilizing, the samples were divided into two groups. Root canals in group 1 were contaminated with E. faecalis while root canals in Group 2 were contaminated with C. albicans. The root canal of each sample except negative control group was inoculated with 105 cfu/ml of microorganisms in order to achieve standardization. After 4 weeks incubation, all samples were randomly divided into 10 subgroups; Group 1A: Er,Cr: YSGG laser group (2 W, 20 Hz, 25 mJ, 25% water, 35% air, 12 sec, 4 repeat), Group 1B: Er:YAG laser (0.8 W, 20 Hz, 40 mJ, 5 sec, 5 repeat), Group1C: 5% NaOCl group (7 mL, 2 min), Group 1D: positive control group, Group 1E: negative control group, Group 2A: Er, Cr:YSGG laser group (2 W, 20 Hz, 25 mJ, 25% water, 35% air, 12 seconds, 4 repeat), Group 2B: Er:YAG laser (0.8 W, 20 Hz, 40 mJ, 5 sec, 5 repeat), Group 2C: 5% NaOCl group (7 mL, 2 min), Group 2D: positive control group, Group 2E: negative control group. After disinfection process, the culture of each sample was tested to determine cfu/ml values for before incubation and after 4-week incubation. According to the resuls, in both Er:YAG laser group and NaOCl groups, a significant reduction occurred in the number of microorganisms obtained from the root canal after disinfection process (p0.05). For the output power of 2W for Er.Cr:YSGG laser, contrary to NaOCl, the antimicrobial activity on E. faecalis and C. albicans was not found significant. Compared to the conventional method, the use of Er:YAG laser with NaOCl is thought as an inducing method to increase the success rate in the elimination of E.faecalis and C.albicans.