Hemodiyaliz hastalarının tedaviye ve diyete uyumları ile yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezi örneği
Hemodialysis patient's treatment and the level of compliance to diet evaluation with the determination of the quality of life. Turkish Kidney Foundation Dialysis Center sample.
  1. Tez No: 447541
  2. Yazar: ÖZLEM AKBULUT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), mortalitesi yüksek en önemli sağlık sorunlarından biri olmasına rağmen; aynı zamanda da bireyin günlük hayatında kısıtlamalara ve benzer sağlık sorunlarına yol açan en önemli hastalıklardan biridir. Hem dünyada hem de ülkemizde oldukça fazla görülen bir halk sağlığı sorunudur. Hastalara en çok uygulanan yöntem böbreği yerine koyma tedavisi hemodiyaliz (HD) olmuştur. Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda mortaliteyi azaltmak için hastanın tedaviye uyumunu artırmak gerekir. Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların aynı zamanda diyetleri de hastalığın seyri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan çalışmada hastaların çoğunun diyetlerine, ilaç tedavilerine ve sıvı alımlarına dikkat etmedikleri görülmüştür. Bu araştırmada kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulmuş hemodiyaliz hastalarının, beslenme bilgi düzeyleri ele alınmıştır. Aynı zamanda klinik ve laboratuvar bulgularının sonuçları üzerinden yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yaşam kalitesi düzeylerinin Short Form 36 (SF-36) ölçeği ile ölçülerek, diyaliz tedavisinin etkinliği ile hastaların yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, 'Tekirdağ Hacı Hüseyin Terzi Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezi'ne başvuran ve haftada üç kez diyalize girerek tedavi olan hastalardır. Ayrıca bilinci kapalı hastaların yakınları da gönüllülük esas olmak üzere çalışmaya dâhil edilmişlerdir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, hem hasta sosyo-demografik verilerinin öğrenildiği hem de hastaların yaşam kalitesini belirlemek için SF-36 ölçeği kullanıldığı bir anket çalışması düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney insufficiency is not only one of the most important health issues with high mortality rates but also it is a disease that constraints ındividuals daily life other related health issues it is a common health problem for Turkey and the world as well. The most common treatment for kidney insufficiency is Hemodialysis which is a substitute for the kidney. Patients' adhere for medical treatment is especially important to decrease mortality rates. Diet is very important to the course of chronic kidney insufficiency, yet in this thesis it has been seen that most of the patients are incautious to their diets, medical treatment and liquid intakes. In this these is the nutrition knowledge levels of patients, and clinical and laboratory findings about patients are evaluated with respect to their announced life quality results. For the life quality the SF-36 Health Survey is used. Then the relation between treatment and life quality is measured. The sample of survey is the patients from ''Tekirdağ Hacı Hüseyin Terzi Turkish Kidney Foundation Dialysis Center'' who get three treatment per week. Furthermore relatives of the unconscious patients are added to the survey depending on their will. In research part, the sociodemographic data and the SF-36 survey are used.