Rutin hemodiyaliz alan hastaların acil servise başvuru şikayetlerinin ve hastaneye yatış tanılarının sosyodemografik verilerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between the complaints of patients receiving routine haemodialysis admitted to the emergency department and hospitalisation diagnoses with sociodemographic data
  1. Tez No: 947853
  2. Yazar: FURKAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DELİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH), dünya genelinde %10–15 prevalansla yaygın görülen ve çoğunlukla sessiz seyrederek ilerleyen, ciddi sonuçlara yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur. Türkiye'de yapılan araştırmalarda KBH prevalansı %15.7 olarak saptanmıştır. Hastalığın ileri evresi olan Son Dönem Böbrek Hastalığı (SDBH), diyaliz veya böbrek nakli gerektirir ve prevalansı giderek artmaktadır. En sık nedenleri diyabet ve hipertansiyondur. KBH'nın erken tanısı, ilerleyişi yavaşlatmak açısından kritik önemdedir. Bu çalışma, Erzurum'daki iki büyük hastanenin acil servislerine bir yıl içinde başvuran hemodiyaliz hastalarının başvuru nedenleri, yatış durumları ve acil diyaliz ihtiyaçlarını; bu parametrelerin sosyodemografik özelliklerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, acil servis başvurularının azaltılmasına yönelik etkili stratejilerin geliştirilmesine zemin oluşturabilir. Yöntem: Bu çalışma, rutin hemodiyaliz tedavisi alan hastaların sosyodemografik özellikleri ile tedaviye uyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. 10.07.2024 tarihli, 7 nolu toplantı ve 145 no'lu karar ile etik kurul onayı alınarak yürütülmüş; 15.07.2024–31.12.2024 tarihleri arasında Erzurum'daki üç merkezde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini yaklaşık 400 kişi oluşturmuş olup, çalışma kriterlerini karşılayan ve gönüllü olarak katılım gösteren 221 hasta örnekleme dahil edilmiştir. Çalışmaya ait veriler hem yüz yüze yapılan görüşmelerle hem de hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 221 hemodiyaliz (HD) hastası dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 60,27 olup, hastaların çoğu erkek ve orta gelir grubundadır. %62'si hastaneye, %35'i yoğun bakıma yatmış, %44'ünde acil HD ihtiyacı gelişmiş, %11,8'i çalışma sürecinde hayatını kaybetmiştir. En sık acil servis başvuru nedeni dispne olarak belirlenirken, hastaneye yatışlarda en yaygın gerekçe yüklenmeye bağlı gelişen acil hemodiyaliz ihtiyacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic Kidney Disease (CKD) is a prevalent health problem affecting approximately 10–15% of the global population. It often progresses silently and can lead to severe outcomes. Studies conducted in Türkiye report a CKD prevalence of 15.7%. The advanced stage of the disease, known as End-Stage Renal Disease (ESRD), requires dialysis or kidney transplantation, and its prevalence is steadily increasing. The most common causes are diabetes mellitus and hypertension. Early diagnosis of CKD is of critical importance in slowing disease progression. This study aims to evaluate the reasons for emergency department (ED) visits, hospitalization status, and urgent dialysis needs of hemodialysis patients who presented to the EDs of two major hospitals in Erzurum within one year, and to analyze these parameters in relation to sociodemographic characteristics. The findings obtained may serve as a basis for developing effective strategies to reduce ED admissions. Method: This study was designed to examine the relationship between the sociodemographic characteristics of patients receiving routine hemodialysis treatment and their adherence to therapy. The study was conducted following approval from the ethics committee (decision no: 145, meeting no: 7, dated 10.07.2024) and was carried out between 15.07.2024 and 31.12.2024 in three dialysis centers in Erzurum. The study population consisted of approximately 400 individuals, from which a sample of 221 patients who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate was selected. Data were collected through face-to-face interviews and the hospital information management system. Results: A total of 221 hemodialysis (HD) patients were included in the study. The mean age was 60.27 years, with the majority of patients being male and from the middle-income group. Hospitalization was required in 62% of patients, 35% were admitted to the intensive care unit (ICU), 44% required urgent HD, and 11.8% died during the study period. The most frequent reason for ED visits was dyspnea, while the leading cause of hospitalization was urgent HD due to fluid overload.