Basılı hava yolu dergilerinin elektronik biçime uyarlanması: Pegasus Hava Yolları için e-dergi tasarım önerisi
Adaptation of printed airline magazines into e-publishing formats: An e-magazine design proposal for Pegasus Airlines
  1. Tez No: 447620
  2. Yazar: GÖRKEM TILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Basılı ve elektronik yayıncılığın birbirinden farklı formatlar ve tasarımlar ile oluşturulması gerektiğini bilen ve e-yayın ile kurulan etkileşimin sadece sayfaları çevirme hareketinden ibaret olmadığının bilincinde olan yayıncılar ve kurumlar, okurun ilgi ve merakının sürekliliğini sağlamak amacıyla, yayınlarını birçok etkileşim özelliğine imkan tanıyan mobil cihazlara uygun uygulamalar (aplikasyonlar) ya da web sayfaları biçiminde tasarlatmaya başlamışlardır. Etkileşimli e-yayınlar; 3 boyutlu fotoğraf ve videolar, 360 derece çekim yapılmış fotoğraflar, hareketli objeler ile zenginleştirilmiş içerikler, sayfa içi gömülü web içerikleri, metni destekleyen videolar/sesler/testler ve metnin e-posta ve/veya sosyal medyalar aracılığıyla başkalarıyla paylaşılması gibi birçok özelliğe imkan tanımaktadır. Elektronik yayıncılığın sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen kurumların başında hava yolu şirketleri gelmektedir. Birçok hava yolu şirketi, seyahat noktalarıyla ilgili bilgi vermek, yolcuların hoşça vakit geçirmesini sağlamak, firma hakkındaki haber ve kampanyaları duyurmak gibi amaçlarla kendi kurumsal dergilerini çıkarmaktadır. Genellikle uçak koltuklarının arka cebinde konumlandırılan basılı uçak içi dergileri her ay, uçak ile seyahat eden birçok insan ile buluşmakta, elektronik versiyonlarını takip eden okur ile de bu oran artmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türk Hava Yolları'nın Skylife, Lufthansa Hava Yolları'nın Lufthansa Magazin, Emirates Hava Yolları'nın Open Skies isimli dergilerinin basılı ve elektronik versiyonları, sayfa tasarımı, kullanılan yayın formatları ve etkileşim özellikleri kapsamında incelenmiştir. Son bölümde yer alan mobil uygulama çalışmasında ise Pegasus Hava Yolları için Pegasus Magazine isimli bir elektronik dergi tasarımı önerilmiştir. Bu e-dergi, yerel (native) mobil uygulama biçiminde ve iPad tablet cihazında görüntülenmek üzere hazırlanmış olup, içerisinde fotoğraf galerileri, bağlantılı linkler, videolar ve sesler gibi çoklu ortam ve etkileşim özelliklerine yer verecek şekilde tasarlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Elektronik yayınlar, Elektronik dergiler, Basılı dergiler, Etkileşimli dergiler, Uçak içi dergileri, Hava yolu dergileri
Özet (Çeviri)
Printed publishing and e-publishing necessitate different formats and designs. Publishers and institutions aware of this and the fact that interactions with e-publications are not only about the motion of turning pages, began to design web pages and/or applications for mobile devices, thus, offering a variety of interaction possibilities to keep readers' interest and curiosity. Interactive e-publications give opportunities to access three-dimensional photographs and videos, 360 degrees shot photos, contents enriched with moving objects, web contents embedded into pages, videos/audios/tests supporting the text and sharing the text with others by e-mails and/or social media. Airlines are some of the primary organizations who want to benefit from the advantages of electronic publishing. Many airline companies publish these corporate magazines to provide information about destinations, to entertain passengers, to announce special offers and give news about the company. Printed in-flight magazines which generally are placed in the back side pockets of the seats meet with the travelers every month, and the number of readers has increased also together with those, who follow the electronic versions of these magazines. In this thesis, Turkish Airlines' Skylife, Lufthansa's Lufthansa Magazin, Emirates Airlines' Open Skies magazines were reviewed in terms of page layout design, e-publishing formats, multimedia and interactive features, both for printed and electronic versions. In the final part of the thesis an e-magazine called Pegasus Magazine was designed for Pegasus Airlines as an application. This e-magazine which was designed in native application format for iPad devices includes multimedia features such as photo galleries, hyperlinks, videos and audios. Key Words : Electronic publications, Electronic magazines, Print magazines, Interactive magazines, In-flight magazines, Airline magazines