Alternatif bir malzeme olarak polimer ve tekinsiz kavramı
Polymer as an alternati̇ve materi̇al and uncanny concept
  1. Tez No: 447628
  2. Yazar: MİNE DEĞİRMENCİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada araştırma ve inceleme konusu olarak heykel sanatında alternatif malzeme ve sanatçı ilişkisi ele alınmıştır. Heykel sanatında kullanılan malzemelerin tarihsel süreç içinde yaşadığı değişimler ortaya konmuş ve örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Ele alınan örneklerde görülmüştür ki sanatçılar değişen dünya koşullarına göre malzeme tercihlerini de değiştirmekte ve yaşadıkları zamanın malzemeleri ile çalışmaktadırlar. Sanatın malzemesinin bu tarihsel dönüşümü çok sayıda sanatçının yapıtlarıyla ve günümüz sanatçılarının çalışmalarıyla örneklendirilmiştir. Heykel sanatının malzemesi olarak modern sanata gelinene kadar geleneksel olarak tanımlanan taş, bronz, ahşap gibi malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Bu malzemeler soylu olarak nitelenmekte ve alternatiflerine karşı da katı bir tutum sergilenmektedir. Modern sanat ile birlikte bu soylu kabul edilen malzemeler yerine gündelik hayat içinden kullanım nesneleri ve atıklar tercih edilmeye başlanmış ve böylelikle sanatın malzeme dağarcığı genişletilmiştir. Modern dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda yapılan keşiflerden biri olan polimer esaslı malzemeler de bu dağarcığa katılan malzemelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma içerisinde yapılan uygulama çalışmalarında polimerik malzemeler kullanılmış, ayrıca bu malzemeyi kullanan sanatçılara özellikle yer verilmiş ve kullanım olanakları açısından plastiğin gösterdiği çeşitlilik tespit edilmiştir. Genel olarak malzemenin kendi başına ortaya koyduğu imgesel yapı ve bunu bilinçli olarak kullanmaya yönelmiş olan sanatçılar konu edilmiştir. Tez kapsamında üretilen kişisel çalışmalarda polimerik malzeme ile tekinsiz kavramı arasında ilişkiler kurulmuş ve çalışmalara açıklamalar getirilmeye çalışılmıştır. Key Words : Heykel, malzeme, plastik, polimer, imge, sanat
Özet (Çeviri)
In this study as a subject of research and analysis work on the relationship between alternative materials and artists in sculpture art. It was revealed that in the historical process experienced changes the materials used in sculpture art and tried to explain with examples. It was observed in samples taken in addressing that according to changing world conditions artists shifted their choice of materials and they work on the material era in which they live. This historical conversion of the material art was exemplified with many of the artist's works and the works of contemporary artists. It was seemed that used traditionally defined stone, bronze, wood and until modern art as the material of sculpture. This materials regarded as noble and also it exhibits a solid stance against the alternative. Along with modern art began to be preferred instead it accepted this noble objects, useage objects in everyday life and waste. This is expanded repertoire art material. Polymeric material which is one of the discoveries in the direction of the needs of the modern world, emerges as one of the materials involved in this repertoire. In this study conducted in applications works was realized polymeric materials. Also give place to artists using this material, especially and identified diversity in the plastic in terms of usage possibilities. Overall imaginary structure revealed by its own material and tend to use it as a conscious artist who has been subject. It was mentioned that in general imaginary structure revealed by its own material and directed the artists to use it consciously. Personal works generating in the scope of thesis, contacted with the polymer material and the uncanny concept and tried to explaining the works. Key Words : Sculpture, material, plastic, polymer, image, art