Birey sağlığı, toplum sağlığı ve uluslararası sağlık çerçevesinde güvenlik kavramının değerlendirilmesi: Türkiye'deki Suriyeli mülteciler örneği
An evaluation of security concept of individual health society health and international health: Example of Syrian refugees in Turkey
- Tez No: 447639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK AYGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Health Care Management, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güvenlik kavramı bireysel alandan kamusal alana kadar kapsama alanı çok geniş bir kavramdır. Tarihsel olarak bakıldığında da güvenlik kavramının ham halinin ilk olarak antik yunanda kullanıldığını görüyoruz. Zamanla insanların ve toplumun tehdit olarak hissettiği ve korunma yönündeki ihtiyaçlarına göre de şekillenmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı başta güvenlik teorilerinin düşünsel temellerini açıklayarak tarihsel olarak güvenlik kavramını inceledikten sonra sağlık ve güvenlik arasında nasıl bir bağ olduğunu ortaya koymaktır. Bunun için de“Dünyada sağlık sorunları bir güvenlik tehdidi olarak algılanıyor mu? Bu yönde büyük güçlerin/devletlerin ve örgütlerin planladıkları veya uyguladıkları politikaları var mı?”,“Türkiye tarihinde ve son dönem Türkiye'sinde, Suriye örneği üzerinden, güvenlik tehdidi olarak görülen hastalıklar ve uygulanan politikalar nelerdir?”sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Security is a broad concept encompassing both individual and public spheres. From a historical point of view, we see that the concept of security was first used in an unrefined form in Ancient Greece. It has been shaped over time in line with what is regarded as threat by and protection needs of people and the society. The objective of this work is to set forth what kind of a relation there is between health and security after primarily explaining intellectual bases of security theories and studying the concept of security in historical terms. To that end, questions such as“Are health problems regarded as a security threat in the world? Are there policies devised and implemented by big powers/states about this issue?”, In the history of Turkey and today's Turkey, what are the diseases that are considered a security threat and policies implemented with regard to Syrian example?" will be answered.