I am not a music therapist: Cultivating connection in music and wellness
Müzik terapisti değilim: Müzik ve sağlık arasındaki bağlantıyı geliştirmek
- Tez No: 866947
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Müzikle tedavi edici ve iyileştirici uygulamalar, kültürel ve tarihsel perspektifler açısından farklılık gösterir ve bu da müziğin terapötik bir araç olarak tanımlanmasında farklılaşmalara neden olur. Örneğin Türkiye ve benzeri bölgelerdeki müzik terapi uygulamalarının tarihçesi ve yaklaşımları diğer ülke ve bölgelerden farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda müziğin terapötik yönlerine artan ilgiyle birlikte, disiplinler ve kültürler arasında daha birleştirici yaklaşımlara olan ihtiyaç da artmıştır. Müzik terapi, uluslararası bakış açılarına ve standartlara göre, iyileşme sürecinde araç olarak kullanılan müziğin zengin tarihsel ve toplumsal kökenlerini de içerir. Türkiye'de ise genel olarak bilimsel bir alan olarak değerlendirilmeyen müzik terapisinin, resmi bir disiplin, uygulama ve meslek olarak kurumsallaştırılması istenirken, potansiyel kültürlerarası kaygıların gözardı edildiği dikkat çekmektedir. Müzik terapisinin Türkiye'deki tarihsel kökleri ve kültürel bağlamı ele alınmadan sadece uluslararası yöntemlerin uygulandığı bir programın oluşması bu uygulamaların güvenirliğini sarsacağı gibi, önemli özgün içeriklerin oluşmasına da ket vuracaktır. Türkiye'de müzikle tedavi uygulamalarının tarihine ilişkin sayısız araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar müzik terapisi ve disiplinini anlama ve tanımlama üzerine olup gerek global gerek yerel yaklaşımları ortaya koymaktadır. Yapılan pek çok araştırmaya rağmen müzik terapisinin tanımı ve uygulama alanları hakkında hala pek çok soru cevaplanamamıştır. Bu soruların başında müzik terapisinin tanımı gelmektedir. Müzik terapisinin modern tanımı geleneksel müzikle tedavi (şifa) gelenekleriyle karıştırılmaktadır. Aynı zamanda terapi amaçlı kullanılan müzik ile eğitimli bir profesyonel ile geliştirilen müzik terapi uygulamaları aynı şey degildir. Pek çok akademisyen ve müzik terapisti, müziği ve sanatı, bütünsel sağlık tedavileri ve terapilerine ek olarak tamamlayıcı terapiler olarak kabul etmektedir. Çeşitli kültürlerarası ortamlarda müzikle tedavi edici uygulamaların benzerlik ve farklılıklarının kabul edilmesiyle, uluslararası ve yerelleştirilmiş bilgiler paylaşılabilir ve potansiyel olarak mevcut sistemlere uyarlanabilecek daha fazla seçenek ve kaynak geliştirilebilir. Bu bağlamda, bu araştırmada müzik ve sağlıklı yaşam arasındaki bağın kurulmasında disiplinlerarası diyaloğun nasıl geliştirilebileceğini tartışıyorum. Türkiye'de ve dünyada müzik ve terapiye ilişkin fikir ve tanımların araştırılması sürecinde, müziğin terapi olarak uygulanmasına ilişkin bazı sorular ortaya çıkmaktadır. Benim hipotezim, müzik ve şifanın (music and healing) çeşitli tanımları ve yaklaşımları hakkındaki yanlış anlamaların önlenmesiyle bu soruların çözülebileceği yönündedir. Daha geniş bir müzik ve sağlıklı yaşam (music and wellness) yelpazesine bakmak farklı disiplinleri, uzmanlık alanlarını kapsayarak xx birbirleriyle işbirliği yapmak üzere bir araya getirir. Bu tezde Türkiye'de müzik ve sağlıklı yaşam alanındaki örnek olaylara ilişkin gözlem ve görüşmeleri içeren bir alan araştırması ve“Müzik ve Sağlık”literatür taraması aracılığıyla, farklı kategorilerin ve disiplinlerin müzik ve sağlıklı yaşam arasında nasıl bağlantı kurabileceğini inceliyorum. Müzik terapisinin geleneksel ve uluslararası tanımlarının disiplinler arası işbirlikçi ve birleştirici unsurlarına bakarak, çeşitli müzik terapisi fikir ve yaklaşımlarını bir arada değerlendirerek farklı bir müzik ve sağlık çerçevesi oluşturmaya çalışıyorum. Bu tezin içinde terapötik araçlarla müzik ve sağlığı bir spektrum üzerinden incelerken, tedavi olarak müzik ve terapötik gelenekler hakkındaki çeşitli fikirlerin kendi disiplinleri içerisinde görülebileceğini, böylece müzik ve sağlıklı yaşam (music and wellness) araçlarının anlaşılmasına alan yaratılabileceğini öne sürüyorum. Bu nedenle saha araştırmamda içinde bulunduğum farklı ortamlarda müzik ile sağlıklı yaşam düşüncesi arasındaki bağlantıları bulmaya çalıştım. Pandemi sonrası katıldığım konserlerin insanları fiziksel ve psikolojik olarak birleştirme konusundaki etkisini görmüş olmamın yanı sıra, aynı zamanda araştırma alanlarım bir müzik mağazası, bir özel ihtiyaç merkezi ve müzik eğitimi veren özel bir kurum olmuştu. Devamında müzik ve sağlıklı yaşamla ilgili kavramların öğretildiği çeşitli seminerlere ve çevrimiçi kurslara katılımım da araştırmanın kapsamını genişletti. Bu çeşitli alanlardaki kurumların aracılığıyla müzik ve sağlıklı yaşam kavramlarını anlamada kullanılabilecek araçları araştırırken literatür taraması bulgularımı birleştirmeyi hedefledim. Mesela topluluk ağı (community network), bir müzik mağazasını gözlemlerken keşfettiğim bir kavramdı; çeşitli araştırma alanlarının birbiriyle bağlantılı olduğunu keşfettim ve müzikte işbirlikçi ağların ve topluluğun önemini görmeme yardımcı oldu. Araştırma boyunca benzer temaları tespit edebildim. Topluluk müziğinin (community music) etki alanlarının gözlenmesi ve toplum içinde ağ oluşturulması, müziğin özel ders yoluyla öğretilmesi, müziğin dil ve konuşma gelişimi için bir öğretim yöntemi olması, özel gereksinimli bireylere yönelik sınıflarda kullanılması gibi örnekler müziğin hem toplumların hem de bireylerin sağlıklı yaşamlarına önemli katkılar sağladığını ortaya koymaktadır. Bu tezin bir kısmı müzik terapisi araştırmalarının incelenmesini ve alan araştırmasıyla bağlantıların kurulmasını içerse de, müzik terapisti olmadığımı yinelemem gerekir. Müzik terapisti eğitimi ve sertifikası almadım ve sertifikalı bir müzik terapisti ile kapsamlı bir şekilde çalışma fırsatım olmadığından, profesyonel açıdan gözlemlerimin sınırlarının farkındayım. Müzik ve sağlıklı yaşam konusunu keşfetmeyi ve araştırmaya katkıda bulunmayı amaçlayan bir müzikoloji yüksek lisans öğrencisi olarak amacım, literatür değerlendirmesi ve alan gözlemlerimden elde ettiğim fikirlerin ve düşüncelerin, öncelikli olarak müzik ve sağlıklı yaşam uygulamalarının, daha kapsamlı bir bakış açısıyla“müzik ve şifa”kategorisi dahilinde ele alınmasını ve bu konuda derinlikli araştırmaların yapılmasını teşvik etmektir. Müziğin terapötik faydaları ne olursa olsun, bu bilgilerin ifade ve sunumu ve kullanılan yöntemler büyük önem taşımaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, müzik terapisti olmadan müzik terapisi olmaz. Ancak müzik terapisinin dışında müzik, birey ve toplum için terapötik etkiler yaratabilmektedir. Bununla birlikte, bu terapötik etkiler müzik terapistlerinin ve birlikte çalışan diğer profesyonellerin varlığıyla en iyi şekilde ölçülür, yönlendirilir ve geliştirilmektedir. Müzik terapisinin dışında sağlıklı yaşam için müziği kullanmanın yolları olsa da bazen ilerlemeyi ölçmek zordur; bir kişinin doktor kontrolü dışında sağlıklı yaşam arayışlarına yönelebileceği gibi, bazı sağlık xxi hedeflerinin bir doktor olmadan tam olarak gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilir. Aynı zamanda terapistler ve diğer uzmanlar ihtiyaç durumundaki bireylerin müzik ve sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktadırlar. Müzik sağlıklı yaşamı etkileyebilir, ancak belli özel durumlarda sertifikalı profesyoneller tarafından yapılan resmi, yoğun çalışmalar dışında sağlıklı yaşam etkisi sınırlı kalır. Bu nedenle bu alan araştırması kısmen, müzik terapistlerinin ve diğer uzmanların (müzik öğretmenleri, eğitimciler, müzisyenler, topluluk içinde müzikal etki alanı güçlü bireyler vs.) geri bildirimlerini ve etkilerini birlikte ele almaktadır. Araştırmanın amacı, sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmak için daha fazla diyalog ve işbirliği sağlamak ve tartışmayı sürdürmek için disiplinler arası bilgi paylaşımına yönelik ortak temalar bulmak ve köprüler inşa etmektir. Her ne kadar birbirine bezese de, terapötik bir ortamda kullanılan bir müzik, müzik terapisinden farklıdır; çünkü müzisyenlerin yanında sertifikalı profesyoneller veya terapistler bulunsa bile, müzik terapisti olarak eğitilmiş ve sertifikalandırılmış müzisyenlerin pratiklerinden büyük ölçüde farklı olmaktadır. Yine, müziğin terapötik bir ortam dışında olumlu ve kesin olmamakla birlikte tedavi edici faydaları olabilir, ancak eğitimli profesyoneller mevcut olmadığında, sağlık yararları sınırlıdır ve belirlenmesi ve ölçülmesi çok daha zordur. Bu nedenle, aşağıdaki örneklerin ve gözlemlerin tümü resmi olarak müzik terapisi olarak sınıflandırılamaz. Bu tezde kullanılan müzik ve sağlıklı yaşam temaları; müzik terapisinde, diğer ilgili disiplinlerde ve müzik ve sağlıklı yaşam alanına katkıda bulunanlar tarafından kullanılan fikir ve yöntemleri karşılaştırılmak üzere gözlemlenmiştir. Müzik terapisinin değişen gelenekleri ve tanımları nedeniyle, çeşitli ülke ve kültürlerde resmi ve gayri resmi uygulamaların yürütüldüğünü ve belirli sosyopolitik çağrışımların bulunduğunu tespit ettim. Bu nedenle genel olarak müzik ve sağlıklı yaşam kavramına ve bunun yalnızca müzik terapisiyle değil aynı zamanda müzik tıbbı, müzik eğitimi, topluluk müziği ve günlük müzikle (everyday music) nasıl bağlantı kurduğuna ve etkileşime girdiği konularını araştırmaya başladım. Bu örtüşmelerin içinde müzik ve sağlıklı yaşam çerçevesinde birçok ortak tema yatmaktadır; Çünkü hepsinin müzik ve sağlıklı yaşam konusunda sunabileceği farklı rolleri ve bakış açıları vardır. Adeta bir ekip gibi. Müzik ve sağlıklı yaşam konusuna ilişkin çeşitli literatürü ve bu konudaki bakış açılarını gözden geçiren bu araştırmanın amacı, uluslararası müzik ve sağlıklı yaşam kavramları örneklerine bir başka perspektiften bakabilmektir. Türk kültürünü keşfetmeye çalışan bir yüksek lisans oğrencisi olarak, Türkiye'deki müzik ve sağlıklı yaşam kavramına farklı bir perspektiften bakabilme seçeneğine sahibim. Bu nedenle amacım, çeşitli kültürel arka planlardan müzik ve sağlıklı yaşamla ilgili çeşitli tanımları ve görüşleri birbiriyle ilişkilendirmek ve bu sonuçlarla kültürlerarası köprüler inşa etmektir. Türkiye'de müzik terapisinin tarihi ve eğitim sistemi üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Bu nedenle bu tezde müzik terapisi tarihi ve eğitim sistemi ile ilgili konulara kısaca değinilmektedir. Araştırmamı hiçbir şekilde nihai olarak bulmasam da mevcut araştırmalara katkıda bulunmanın yanı sıra müzik ve sağlıklı yaşam kavramı üzerine uluslararası literatür üzerinden karşılaştırmalı çalışmalara daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Müzik ve sağlıklı yaşam konusunu, farklı toplumsal ve kültürel bakış açıları ile ele almanın alana derinlik kattığını ve diğer araştırmacılara da bu noktada ilham vermesini umuyorum.
Özet (Çeviri)
Musical therapeutic and healing practices vary across the spectrum of cultural and historical perspectives, resulting in a variation of defining music as a therapeutic tool in a myriad of contexts. Consequently, even with growing interest in the idea of therapeutic aspects of music, the history and understanding of music therapeutic practices in regions such as Turkey can differ than in other countries and regions, revealing a need for more connective approaches across disciplines and cultural contexts. Even with rich historical roots of music used as a healing process, according to some international perspectives and standards of music therapy, music therapy is not generally considered a scientific discipline in Turkey. Likewise, though many desire to establish music therapy as an official scientific discipline, practice, and profession, the process in doing so and potential cross-cultural concerns must be carefully examined. If music therapy as defined in Turkey simply merges with the international perspectives without the inclusion of the historical roots of therapeutic musical practices in Turkey, it might then lose its credibility within the context of the application of musical therapeutic practices in Turkey. This misconception of music therapy as defined in Turkey necessitates looking at music as a therapy in its cultural context within Turkey and connections with ideas abroad. Despite recent research studies of the history of music therapeutic practices, surveys of local and international educational approaches of music therapy as a trade or discipline, and various studies of music and medicine in the region now known as Turkey, misunderstandings of definitions of and distinctions between traditional musical healing practices, the discipline of music therapy, and other musical therapeutic applications persist. These misunderstandings and various definitions and approaches of music therapeutic practices lead to a gap in research for the understanding and practice of therapeutic and wellness applications of music in the region. Many scholars and music therapists acknowledge music and the arts as complementary therapies as an addition to holistic health treatments and therapies. In looking at how these therapies in music and the arts connect and complement each other in a holistic healthcare setting, perhaps the definitions of therapeutic applications of music in various cross-cultural contexts can be both more broadly defined for international use and recognition and tailored for each individual cultural situation. Through acknowledging the similarities and differences in defining music therapeutic practices in various cultural and cross-cultural settings, knowledge can be shared across cultures xviii in respect to international and localized cultural settings, potentially leading to developing more options and resources to fit the current systems in place. In the process of surveying ideas and definitions relating to music and therapy in Turkey and around the world, questions arise on applications of music as a therapy. My hypothesis is that these problems can be solved through looking through the lens of music and wellness, to avoid misunderstandings of various definitions and approaches of music and healing, to better connect disciplines to work together, and to honor and recognize the specialties within various disciplines in the area of music and wellness. Through a music and wellness literature review and through fieldwork including observations and interviews in case studies in music and wellness in Istanbul, Turkey, I suggest that surveying different categories and disciplines and how they connect and overlap in the topic of music and wellness can lead to deeper understanding, clarity, and intentional practice of therapeutic and wellness applications of music. Furthermore, encouraging networking across disciplines in music and wellness can help create more studies and practical applications of wellness goals in various individual and community contexts. Through looking at collaborative and connective elements across disciplines both within and outside of traditional and international definitions of music therapy, I seek to suggest a framework of music and wellness to better understand and connect various music therapeutic ideas and approaches. I propose that in viewing the broad range of therapeutic tools in music and healing through a spectrum of music and wellness, various ideas of music as a therapy and therapeutic traditions might be viewed in their respective disciplines, therefore creating space for understanding music and wellness tools on a spectrum and facilitating interdisciplinary connections for both professional and everyday contexts. For this reason, in this collection of applied ethnomusicology fieldwork case studies, I have sought to find connections within the idea of music and wellness to understand and help fill this gap. Examples such as observing music connections and networking in communities, the teaching of music through private lessons, and when music is used as a part of a teaching method for language, speech development, and in classes for special needs or disabilities lead to deeper understandings of contributions to the holistic health of individuals and communities from various disciplines of music and wellness.