Oryantalizm üzerinden Avrupa ve Uzak Doğu filmlerinin analizi
European and Far Eastern movies analysis on orientalism
  1. Tez No: 447650
  2. Yazar: İLKAN DEVRİM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yüzlerce yıldır kültürün güçlü varlığı insanın doğayla olan bağının önüne ve insan bilincini ikiye ayırmıştır. Bu ikiliğin Küreselleşme söz konusu olduğunda Doğu-Batı çatışmasına dönüşmesiyse insanlığın kollektif bilincine geri döndürülemez bir darbe vurmuştur. Dünyayı kültürel anlamda yaratılan manipülasyonlarla yöneten Emperyalist güçlerin Oryantalist söylemi her alanda olduğu gibi medyada da karşılığını bulmaktadır. Tezde bu manipülasyonların anlamsızlığını ve geçersizliğini gözler önüne sermek için estetik seviyeleri birbirine çok yakın olan iki Avrupa ve iki Uzak Doğu filmi kültürel anlamda analiz edilmiş ve insanlık kültürünün benzerlikleri bulgulanmıştır. Giriş bölümünde tezin alt yapısı açıklandıktan sonra Oryantalizm farklı yönleriyle ve dönemleriyle açıklanmış ve kavramın genel yapısına açıklık getirilmiştir. Edward Said başta olmak üzere bir çok farklı araştırmacının bakış açıları dile getirilmiştir. Oryantalizm'den sonra öyküsel bir incelemenin yapılabilmesi için Yunan paganizm'i merkeze konularak tasarlanmış analiz yöntemleri incelenmiş ve ardından estetik altyapıyı kurgulamak için Avrupalı yazar ve filozofların görüşlerine yer verilmiştir. Son olarak filmler bu bahsedilen kültürel altyapı ile Oryantalizm'e gönderme yapılarak analiz edilmiş ve Kavram'ın Doğu'ya yönlendirdiği temalar Batı'da, Batı'ya ait olduğu savunulan temalarda Doğu'da tespit edilmiştir. Oryantalizm'in sinema eserleri üzerinden incelenmesinin sonucunda, kültürel ve estetik ögelerin empoze edilen fikirlerin aksi bir yapıya sahip olduğu varsayılabilir. Anahtar Kelimeler; Oryantalizm, Sinema, Avrupa, Uzak Doğu, Edward Said
Özet (Çeviri)
For centuries, strong existance of culture has prevented the humans‟ connection with the nature and seperated the human consciousness. This dichotomy has turned into East-West conflict when it comes to Globalisation and made an irreversible impact on collective consciousness. The Imperialist forces that has been ruling the world with culturally created manipulations had some Orientalist discourse which has some effect on media like everything else. In the thesis, these manipulations meaningless and invalid form has been shown by the cultural analysis of two European and two Far Eastern movies that is aesthetically equal as much as possible and cultural similarities has been found. In the introduction, after explaining the substructure of Thesis, Orientalism has been explained in different angles and periods, also concept is tried to be clarified. A lot of different researchers‟ ideas, especially Edward Said‟s have been mentioned. To make a narrative analyze of the movies after Orientalism, some research methods has been examined with Greek paganism on the center. After that some European philosophers‟ views were mentioned to create the aesthetical substructure. Finally, movies have been analyzed with the cultural substructure that was mentioned. Also the themes that has been oriented to East was found in West and the themes that has been owned by West was found in East. As a result of Orientalism‟s examination over movies‟ analysis, It can be assumed that movies has an opposite cultural and aesthetical structure which has been tried to be imposed by the concept. Key Words; Orientalism, Cinema, Europe, Far East, Edward Said