Pediatrik hastaların oral premedikasyonda midazolam ve klonidinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 70941
  2. Yazar: ENDER KELSAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma, pediatrik yaş grubundaki hastalara oral yoldan verilen midazolam ve klonidinin; preoperatif sedasyon ve davranış skoru, aileden ayrılmaya ve maske uygulamasına reaksiyon, anesteziden uyanma ve ayılma odasında kalma süreleri, postoperatif derlenme skoru, analjezik ihtiyacı ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. 2 - 9 yaş arası (ASA I - E) minör urogenital girişim planlanan 60 çocuk 20' şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba operasyondan 20 dakika önce 0.5 mg / kg midazolam (Midazolam Grubu), ikinci gruba operasyondan 90 dakika önce 4 ug / kg klonidin (Klonidin Grubu) 0.4 mi / kg şeftali suyu içinde oral yoldan verildi. Kontrol Grubu'na premedikasyon uygulanmadı. Anestezi polikliniğinde çocukların ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), solunum sayısı (SS), arteriyel oksijen satürasyonu (SaO2) ve davranış skorları düzenli aralıklarla takip edildi ve ilaçların etki başlangıç süreleri kaydedildi. Çocuklar, ailelerinden ayrılış skorları kaydedilerek operasyon odasına alındı. Anestezi indüksiyonu % 70 N20 + % 30 O2 içinde % 1-3 halothan kullanılarak maske inhalasyonuyla gerçekleştirildi. Hastaların maske uygulamasına reaksiyonları değerlen dirildi. EKG ve Sa02 monitörizasyonu yapıldı, damar yolu açıldı, inhaler ajanlar kesilerek 2 dakika % 100 O2 uygulandı. 6 mg / kg thiopental ve 0. 1 mg / kg veküronyum verilerek entübe edilen hastalarda anestezi idamesi % 50 02 / N2 O karışımı içinde % 0.5 - 1.5 halotan ile sağlandı. Oral klonidini çocukların % 95 'i, oral midazolamı % 60'ı kolay kabul etti (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we investigated and compared the effects of oral clonidine and midazolam premedication on preoperative sedation, seperation from parents, mask application, postoperative sedation, recovery time and hemodynamic response in pediatric patients. 60 ASA I-n children scheduled for minor urogenital surgery aged between 2 and 9 years were randomly allocated to three groups. Midazolam (Midazolam Group) 0.5 mg / kg and clonidine (Clonidine Group) 4 ug / kg was given orally mixed with 0.4 ml / kg peach juice 20 and 90 minutes prior to anesthesia respectively in anesthesia policlinic. Premedication was not given to the Control Group. Mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), breathing rate (BR), arterial oxygen saturation (SaOa) and children's level of the behavior score were evaluated with regularly interval and effect onset time was recorded. Children were seperated from their families and reactions to seperation were evaluated. All children received 70 % N2O, 30 % O2 and 1-3 % halothane via a mask for 3 minutes. Quality of mask acceptance of children were evaluated. Inhalation agents were stopped and 100 % oxygene was breathed for 2 minutes. Anesthesia was then induced with 6 mg / kg thiopental followed by 0.1 mg / kg vecuronium to facilitate tracheal intubation. Anesthesia was continued with 50 % N2O in oxygen and 1-1.5 % halothane.