Sosyal medyanın marka bağlılığı yaratılmasındaki rolü: Mavi Jeans örneği
Brand loyalty creation in terms of social media role: Example of Mavi Jeans
  1. Tez No: 447699
  2. Yazar: PELİN SABANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde tüketiciler zamanlarının çoğunu internet ortamında geçirmekte ve bu doğrultuda internet üzerinden de satın alma ihtiyaçlarını gidermektedirler. Web 2.0 teknolojisinin interneti daha interaktif ve sosyal bir alan haline getirmesi, sosyal medya adı verilen medya sistemini oluşturmuştur. Bir trend haline gelen sosyal medyanın, pazarlamadaki rolü ve marka farkındalığı yaratmadaki etkisi kuruluşlar için önemli bir alan oluşturmaktadır. Bu çalışmada, markaların sosyal medya ve sosyal ağ ortamlarında yürüttükleri iletişimin tüketicilerin marka bağlılığı üzerindeki rolü araştırılmıştır. Araştırma, dünyanın ve Türkiye'nin yakından takip ettiği“Mavi”markasının Facebook sosyal ağ takipçileri üzerinden yapılmıştır. Araştırmada“Mavi”nin seçilmesinin sebebi ise 2015 yılında tüketiciler üzerinde yapılan İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünün sosyal medya ödüllerinde Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Marka olarak seçilmiş olmasıdır. Araştırma örneklemi ise Türkiye'den ve dünyadaki diğer ülkelerden“Mavi”Facebook sayfasını beğenen kişilerden oluşmaktadır. Anahtar Sözcükler : Sosyal Medya, İnternet, Marka, Bağlılık
Özet (Çeviri)
Today consumers spend most of their time on the internet and in this respect they also purchase over the internet addresses the needs. Web 2.0 technology has become a more interactive and social area of the Internet, social media has created a media system called. Become a trend social media's role in the marketing and brand awareness is an important field for organizations in creating the effect. In this study, brands take on social media and social networking environments with consumers ' brand loyalty we investigated the role of communication. Research, one of the world's and Turkey's closely followed by“Mavi”brand is made through social networking Facebook followers. Research the reason for choosing“Mavi”in 2015, consumers made on İstanbul Technical University Management Engineering Department Uses social media awards was selected as Best Social Media Brand. Research sample is from Turkey and other countries in the world to“Mavi”Facebook likes people. Keywords : Social Media,Internet, Brand, Loyalty