Sosyal medyada içerik pazarlamasının marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of content marketing in social media on brand loyalty and purchase intention
- Tez No: 762603
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İçerik pazarlaması dijital, hızla değişen bilgi dünyası için güçlü bir pazarlama taktiği olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte içerik, pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Marka bilinirliği oluşturmanın, satışları artırmanın ve müşterilerle bağ kurmanın en etkili yollarından biri olarak bilinen içerik pazarlaması, günümüzde çoğu işletme için bir büyüme tekniğidir. Her geçen gün önemi artan bu pazarlama yöntemi, şirketlerin müşterileriyle uzun vadeli ilişkiler kurmaları, sadakat oluşturmaları ve onların güvenlerini kazanmaları için önemli bir stratejik araçtır. Bu çalışmada sosyal medyada yapılan içerik pazarlaması faaliyetlerinin marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Verilerin toplanmasında çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Toplam 465 analize yararlı anket elde edilmiştir. Veriler SPSS ve Smart-PLS 3.0 programları ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyal medyada yapılan içerik pazarlaması faaliyetlerinin marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Diğer sonuçlar da analizler ve bulgular kısmında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Content marketing emerges as a powerful marketing tactic for the digital, rapidly changing information world. With the development of internet technologies and the emergence of social media, content has become an important part of the marketing strategy. Known as one of the most effective ways to build brand awareness, increase sales, and connect with customers, content marketing is a growth technique for the most businesses today. This marketing method, whose importance is increasing day by day, is an important strategic tool for companies to build long-term relationships with their customers, build loyalty and earn their trust. This study aims to reveal the effect of content marketing activities in social media on brand loyalty and purchase intention. An online survey method was used to collect data. A total of 465 analysis useful questionnaires were obtained. The data were analyzed using SPSS and Smart-PLS 3.0 programs. As a result of the analysis, it has been revealed that content marketing activities in social media have a positive effect on brand loyalty and purchase intention. Other results were also included in the analysis and findings section.