Sosyal medyanın marka bağlılığına etkisi
The effect of social media on brand loyalty
- Tez No: 491333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VESİLE ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapılan çalışma ile sosyal medyanın marka bağlılığı üzerindeki etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Günümüz küresel dünyasında markalar, rakip markalardan sıyrılmak ve tüketicilerin kendilerini tercih etmelerini sağlamak adına pek çok strateji denemeye başlamışlardır. Bu stratejilerden en çok tercih edileni kuşkusuz sosyal medyadır. Sosyal medya kavramı artık bireylerin hayatında olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Her alanda kendine yer bulan sosyal medya ilk zamanlarda yalnızca bireylerin kullandığı bir mecra iken artık markaların da farkına vardığı ve sıklıkla kullandığı mecralardan biridir. Bunun farkında olan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan markalardan birisi de telefon hattı markalarıdır. Günlük hayatta sık tercih edilmesi ve sosyal medyayı aktif olarak kullanmaları bu markaların araştırma konusu olarak tercih edilmesinde etkili olmuştur. Sonuç olarak araştırmanın konusu sosyal medya araçlarının marka bağlılığı yaratmada ki etkisi şeklinde belirlenmiştir. Sosyal medyanın marka bağlılığına etkisine dair sınırlı çalışmanın olması araştırmanın önemini artırmıştır. Çalışmanın literatür kısmında sosyal medya ve marka bağlılığı kavramları detaylı olarak açıklanmış ve bu iki kavramın birbiri ile ilişkisine değinilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise modele yönelik oluşturulan hipotezlere uygun analizler yapılmış ve hipotezler sınanmıştır. Analizler neticesinde sosyal medya ile marka bağlılığı oluşturma arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the effect of social media on brand loyalty. In today's global world, brands have begun to try out many strategies to get rid of competitors' brands and to make consumers choose on their own. Social media is undoubtedly the most preferred one of these strategies. The concept of social media has become one of the essentials in daily lives of individuals. Social media, which finds itself in every arena, is one of the media which was used only by the individuals at, but now the brands are aware of and is used frequently. One of the brands that is aware of this and often uses social media tools is the phone line brands. Frequently being preferred in daily life and actively being used of social media has been effective in choosing these brands as a research topic. As a result, the theme of the research was determined as the effect of social media tools in creating brand loyalty. The fact that the social media has limited work on the brand loyalty has increased the importance of this research. In literature section of the study, the concepts of social media and brand loyalty are explained in detail and the relation between these two concepts is mentioned. In the application part of the study, appropriate analyzes were made for hypotheses for modeling and hypotheses were tested. As a result, analysis shows that there is a relationship between social media and brand loyalty.