Anksiyete ve depresyonda stresle başa çıkma
- Tez No: 44770
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Carver ve Scheier'in geliştirdiği,“Stresle Başa Çıkma”ölçeğinin güvenirliği yapılıp, ölçek, depresif bozukluk ve anksiyete bozukluğu hastalarında ve sağlıklı normal popülasyonda uygulanarak, üç grup birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmanın ilk bölümünde, ölçek, iki psikiyatrisi ve iki profesyonel çevirmen tarafindan ayrı ayn Türkçeye çevrildikten sonra, değişik yaş ve cinsiyetten 482 kişi tarafindan yanıtlandı. Test-yeniden test değerlendirmesi için, toplam 82 kişiye,l'er ay arayla iki kez uygulandı. Test-tekrar test güvenirliği, Pearson Momentler çarpımı korelasyonu yoluyla hesaplandı, îç tutarhğı için, her ah ölçek için ayn ayn Cronbach alfa iç tutarlık katsayılan hesaplandı. Varimax Rotasyonu ile faktör ağırlıklart hesaplandı ve son olarak, alt ölçekler arası bağıntılar (correlations) hesaplandı. Orijinal olarak, birbirinden bağımsız 15 alt ölçekten oluşan başa çıkma ölçeği, iç tutarlılık katsayılan düşük bulunan“zihinsel olarak ilgiyi kesme”ve“uygun zamanı beldeme”alt ölçekleri çıkartılarak değerlendirmeye alındı. 13 alt ölçeğin test-tekrar test güvenirlik ve Cronbach atfa iç tutarlık katsayılan ayn ayn değerlendirilmesi sonrasında 60tüm alt ölçeklerin kabul edilir düzeyde güvenilir ve iç tutarlığa sahip oldukları sonucuna varıldı. Son olarak, faktör analizi yapıldı ve alt ölçek bağıntılarına bakıldı. Çalışmanın ikinci bölümüne, DSM-III-R ölçütlerine göre, anksiyete bozukluğu (panik bozukluk, obsesif-kompülsif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, agorafobi) tanısı konmuş 64 ve depresyon tanısı konmuş 34 hasta dahil edildi. Hastalara, yan- yapılandınlmış görüşme çizelgesi, Hamilton Depresyon ve Anksiyete Değerlendirme ölçekleri, Beck Depresyon ve STAI ölçekleri uygulandı. Üç grubun istatistiksel olarak değerlendirilmesinde,“ki kare”ve“varyans analizi (Tek Yönlü ANOVA)”testleri kullanıldı. Grupların karşılaştırması sonucunda, aktif başa çıkma, planlama, olumlu tarzda yeniden değerlendirme gibi etkin başa çıkma yollarının, kontrol grubunda anlamlı derecede fazla kullanıldığı, alkol / ilaç kullanımı, dine eğilme, gibi etkin olmayan yolların., hasta grubunda sık kullanıldığı tespit edildi. Sonuç olarak, kontrol grubunda, etkin başa çıkma yollarının, anlamlı derecede fazla kullanıldığı dikkat çekicidir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the reliability of the“Ways of Coping”Scale which was developed by Carver and Scheier was done, and the scale was answered by the patients who have depressive disorder, anxiety disorder and the healthy population, three groups were compared. In the first part of the study, the scale was translated to Turkish by two Psychiarists and two professional translators, was answered by 482 persons who have different age and sex. For the test-retest assessment, it was given to 82 persons two times in one month interval. Test-retest reliability was calculated by Pearson Moments multiplication correlation. For the internal consistency reliability, for every subscale, Cronbach alpha reliability coefficients were calculated. Varimax rotation and factor loadings were calculated. Originally the“Ways of Coping”Scale consisting of 1 5 independent subscales was assessted after taking out the“mental disengagement”and the“restraint coping”which have a low degree of internal consistency coefficient. After the assessment of 13 subscales, test-retest reliability and Cronbach's alpha reliability coefficients, all of the 62scales were reliable and consistent enough. At last, factor analysis was done and subscale correlations were regarded. To the second part of the study, according to DSM-III-R, 61 patients who have anxiety disorder (panic disorder, obsessive-compulsive disorder, generalized anxiety disorder, agoraphobia) and 3 1 patients who have depression were taken. The patients answered the semi-structured interview form, Hamilton depression and anxiety rating scale, Beck depression rating scale and STAI scales. In the statistical assessment of three scales,“chi-square”and“analysis of variance (One Way ANOVA)”were used. After the comparison of the groups, the strategies of active coping as active coping, planning, positive reinterpretation were used significantly higher in the control group, passive coping strategies such as alcohol / drag use, turning to religion were used frequently. Finally, in the control group, the use of active coping strategies are significant. 63