Pediatri acil servise başvuran prematur bebek anneleri ve term bebek annelerini postpartum depresyon ve stresle baş etme düzeyleri açısından karşılaştırma
Comparison of preterm infant mothers and term infant mothers with postpartum depression and stress coping levels
- Tez No: 527459
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Postpartum dönemde premature bebek annelerinde ve zamanında doğan bebek annelerinde depresyon sıklığını kıyaslamak, stresle başa çıkma tarzları ile anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek, kişilerin stres kaynaklarını belirleyip bununla ilgili acile başvuru nedenlerini azaltmaktır. Materyal-Method: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri acil servisine, Ağustos 2017-Kasım 2017 tarihleri arasında başvuran son 3 ay içerisinde doğum yapmış kişilerden, gönüllü 50 premature ve 50 term bebek annesi, gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra, sözlü ve yazılı onamları alınarak çalışmaya dahil edildi. Bu kişilere Sosyodemografik veri formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I ) depresyon ve anksiyete bölümleri, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği ve Stresle başa çıkma tarzları ölçeği verildi. Anket sonuçları SPSS 19.0 istatistik programı kullanılarak incelendi. Bulgular: Yaptığımız çalışmanın sonunda; Edinburg postpartum depresyon ölçeğine göre, premature bebek annelerinin %32'si, term bebek annelerinin %28'i pospartum depresyon tanısı aldı. Premature bebek annelerinin %58'inin minimal, %26'sının hafif, %16'sının orta derecede depresyonda; term bebek annelerinin ise %68'inin minimal, %26'sının hafif, %6'sının orta derecede depresyonda olduğu saptandı. Beck anksiyete ölçeğine göre olgular gruplandırıldığında; premature bebek annelerinde hafif anksiyete %34, orta anksiyete %10, şiddetli anksiyete %0 iken; term bebek annelerinde hafif anksiyete %18, orta anksiyete %16, şiddetli anksiyete %6 olarak tespit edildi. Premature ve term bebek anneleri postpartum depresyon, beck depresyon ölçeği ve beck anksiyete ölçeği açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Stresle başa çıkma tarzları incelendiğinde; sosyal destek arama, iyimser yaklaşım, çaresiz yaklaşım, kendine güvenli yaklaşım ve boyun eğici yaklaşıma başvuranlarda premature grup ile term grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmadı (p>0,05). Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği kullanılarak yapılan değerlendirme sonucunda; 30 olgu postpartum depresyon tanısı aldı. Postpartum depresyon tanısı alanlar ve almayanlar, stresle başa çıkma tarzları açısından kıyaslandığında; sadece çaresiz yaklaşıma başvuranlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı ve postpartum depresyonlu olgularda daha yüksekti (p0,05). Sonuç: Preterm doğum yapan hastalarla term doğum yapan hastalar arasında postpartum depresyon açısından bir fark saptanmadı. Ancak postpartum depresyon oranlarının her iki grupta da beklenenden fazla olmasının; gün geçtikçe, depresyon için tetikleyici faktörlere maruziyetin atmasıyla ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare prevelance of depression, to find relation between style of coping with stress and level of anxiety and depression, to decrease emergency service admissions after determining stress resources affecting individuals in premature and term infant mothers at postpartum period. Matherials and Methods: After the necessary information, verbal and written consent were obtained, the patients who applied to Ümraniye Training and Research Hospital's pediatric emergency service between August 2017 and November 2017 and who gave birth within the last 3 months were included in the study. Sociodemographic data form, depression and anxiety parts of Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) , Edinburgh Postpartum Depression Scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Stress coping styles were given to the participiants. The results of the survey were analyzed using SPSS 19.0 statistical program. Results: At the end of our work; According to Edinburgh postpartum depression scale, 32% of premature baby mothers and 28% of term infant mothers were diagnosed with pospartum depression. There was minimal depression in 58%, mild depression in 26% and moderate depression in 16% of premature infant mothers; while there was minimal depression in 68%, mild depression in 26% and moderate depression in 6% of term infant mothers. When the cases were grouped according to the Beck Anxiety Scale; in mothers of premature infants, mild anxiety was 34%, moderate anxiety was 10%, severe anxiety was 0%; while in the mothers of terms, mild anxiety was detected as 18%, moderate anxiety was 16%, severe anxiety was 6%. There was no statistically significant difference between the groups when comparing premature and term mothers, in terms of postpartum depression, beck depression scale and beck anxiety scale (p> 0.05). When the stress coping styles are examined, there was no statistically significant difference between the premature group and the term group in terms of social support search, optimistic approach, helpless approach, confident approach and submissive approach (p>0,05). As a result of the evaluation using Edinburgh Postpartum Depression Scale; Thirty patients were diagnosed with postpartum depression. Those who have been diagnosed with postpartum depression and who do not have depression are compared with the stress coping styles; there was a statistically significant difference only among those who wielded the helpless approach, and it was higher in the postpartum depression group (p 0.05). Conclusion: There was no difference in postpartum depression between the patients who had preterm labor and term delivery. However, postpartum depression rates were higher than expected in both groups; day by day, we think that exposure to triggering factors may be related to depression.