Spor eğitim kurumlarında zorunlu vatandaşlık davranışı ile bazı örgütsel tutum ve davranışların ilişkisi
Relationships between compulsory citizenship behavior and micscellaneous organizational behaviors and attitudes in sports education institutions
- Tez No: 447758
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 995
Özet
Bu tezin amacı, spor eğitim kurumlarında zorunlu vatandaşlık davranışını etkileyebileceği düşünülen değişkenler olan birey-iş uyumu, birey-örgüt uyumu, uyumluluk, işten ayrılma niyeti, işe yabancılaşma ve tükenmişlik değişkenlerinin akademisyenlerin zorunlu vatandaşlık davranışına etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma Türkiye'de spor bilimleri alanındaki bölümlerde eğitim öğretim hizmeti veren yükseköğrenim kurumlarında görev yapan akademik personeli kapsamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımına ilişkin genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma probleminin çözümünde kullanılacak olan veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu araştırmanın ana kütlesi (± 25;1350 kişi) Türkiye'deki spor eğitimi veren yükseköğrenim kurumlarında görev yapan akademik personeldir. Örneklem gurubu, ana kütle içerisinden rastlantısal yöntemle seçilen spor eğitim kurumlarında çalışan 301 akademik personelden oluşmuştur. Anketler, tüm akademik personele elektronik posta yoluyla gönderilmiştir. Veriler SPSS istatistiksel paket programı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmede ölçek ifadelerinin güvenilirliğine bakılmış (Cronbach alfa katsayıları 0,745 ile 0,902 aralığında değerler almıştır), frekans dağılımları incelenmiş, tanımlayıcı ve keşifsel faktör analizleri uygulanmıştır. Araştırma probleminin çözümü için ise t-test, tek yönlü varyans analizi(ANOVA),korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine affects of potential influencers such as person-job fit, person-organization fit, agreeability, intention to quit, work alienation and burnout on compulsory citizenship behaviour of academicians. Our research consists of academic personnel employed in Departments of Sports Sciences at universities in Turkey. Amongst general screening models related to quantitative research, relational screening model has been utilised and data to be used in solving research problem is obtained through questinnaire technique which is conducted online. Universe consists of 301 academicians chosen randomly. Data acquired has been evaluated using SPSS statistical software package. Cronbach Alpha coefficients of reliability of scale statements are found between 0,745 and 0,902, frequency distribution is evaluated and descriptive factor analysis is performed.T-Test, variation analysis, correlation and regression analyses are used in solving the research problem.