Bir grup çalışan kadında premenstrual disforik bozukluk yaygınlığı ve bazı sosyo-demografik özelliklerle olan ilişkisi
The Prevelence and the relationship betveen some socio-demographic variables of premenstrual dysphoric in a group of working women
  1. Tez No: 44779
  2. Yazar: MERİH BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
57 ÖZET BİR GRUP ÇALIŞAN KADINDA PREMENSTRUAL DİSFORÎK BOZUKLUK YAYGINLI?I VE BAZI SOSYO-DEMOGRAFİK DE?İŞKENLERLE OLAN İLİŞKİSİ Bu çalışmada, KTÜ Tıp Fakültesi ve Farabi Hastanesi'nde çalı şan ve görüşmeyi kabul eden 320 kadında PMDB'un yaygınlığı ve bazı sos- yo-demografik değişkenlerle olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma Ekim 1994-Mart 1995 tarihleri arasında yapılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 26±6 olup, yaşları 18-44 arasında değişmekteydi. Çalışma grubunun % 55'i bekâr, % 45'i evlidir. DSM-IV tanı kriterlerine göre kadınlar PMDB'lu olan ve PMDB'lu olmayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Buna göre kadınların % 62.5'inde PMDB belirlenmiştir. Kadınların % 7.8'i PMDB'u şiddetli düzeyde yaşıyorken, % 3.1'i de hiçbir yakınma bildirmemiştir. Verilerin çözümlenmesinde bağlantısız iki örneklem için para- metrik olmayan tekniklerden X2 testi kullanılmıştır. Ek olarak student t testide kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında; PMDB ile çocuk sayısı, kadın hastalığı şikayeti bulunması, psikiyatrik tedavi almış olma, adet düzensizliği, adet öncesi bazı değişikliklerin olması, I. dereceden akrabalarında benzer yakınmaların olması, aile içi geçimsizliğin varlığı, önemli yakın kaybı, çocuklarla ilgili problemin olması ve maddi sorunlar ile arasın da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları, sınırlı bir örnekleme yönelik olup, tüm çalı şan kadınlara genellenebilecek ölçüde değildir. Son 50 yılın önemli sağlık sorunlarından birisi olup üzerinde çalışılması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY THE PREVALENCE AND THE RELATIONSHIP BETWEEN SOME SOCIO-DEMOGRAPHIC VARIABLES OF PREMENSTRUAL DYSPHORIC DISORDER IN A GROUP OF WORKING WOMEN The aim of this study is to examine the prevalence and the relationship with some socio-demographic variables of PMDD in 320 women who had been working and accepting the review in Medical Faculty of KTU and Farabi hospital. Study was mode between October 1994 and March 1995 ages of women ranged from 18-44 with a mean age of 26±6. Of the women 55 % were single 45 % were married. Women had been distinguished to two groups with PMDD, without PMDD, according to the DSM-IV diagnostic criteria. 62.5 % had PMDD. Of women 7.8 % has been severely experiencing the PMDD and 3.1 % had never reported any complaint. The analysis of data was made with chi-square medhod (X2)» a non-parametric tecnique using two independent samples. In this study student t test was also used. In the results, there were statistically association between the PMDD and number of child, gynecologic problems, psychiatric therapy, menstrual disregulation, experiencing some physical or mental changes during premenstrual period, occuring some complaints in near relation, reporting inability to get on with others in the family, loss of an important near relation recently, problems related with the children and economic problems.59 These results represant a limited samplesize. So they cannot generalize whole working class of women. PMDD is one of the most important public health problem in last fifty years. It is necessary to study further on that issue.