Radyasyon dozunun biyolojik değerlendirilmesinde eser elementlerin önemi
  1. Tez No: 56142
  2. Yazar: SÜREYYA GÜNEBAKAN (AKIN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BETÜL YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
V. ÖZET“ Radyasyon Dozunun Biyolojik Değerlendirilmesinde Eser Elementlerin Önemi ”Radyasyon dozunun biyolojik değerlendirilmesinde eser elementlerin öneminin araştırılması amacıyla, deneyler biri Nükleer Tıp bölümünde günde ortalama 2 saatten, haftada toplam 10 saat radyoizotopla çalışan bir grup personelden, diğeri radyasyonun herhangi bir dalında çalışmayan ve sağlıklı başka grup bir personelden olmak üzere, deney ve kontrol grubunu oluşturan bireylerden ikişer tüp kan alınarak kromozom aberasyonları ile çinko ve demir analizleri yapıldı. Kromozom aberasyonu analizi sonucu 5 kadında disentrik kromozom hasan saptandı. Yapılan disentrik doz hesaplan sonucu, alınan dozlann 0.065-0.35 Gy arasında olduğu saptandı. Aynca bu 5 kadından birinde müzmin demir eksikliği olduğu saptandı. Bu nedenle yalnızca kalan 4 kadın değerlendirmeye alınıp, hepsi kadın olduğu için kontrol grubu kadmlan ile karşılaştırıldı. Aradaki farklar“Student t”testi ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre; Nükleer Tıp personelinin, total kan ve plazma çinkosu kontrol grubundan istatistik açıdan anlamlı olarak daha az, total kan ve plazma demirinin ise anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. 32
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY“The Importance of the Trace Elements in the Biological Evaluation of Radiation Dose”In order to investigate the importance of the trace elements in radiation dose response, choromosome aberations and the levels of zinc and iron were studied in blood taken from two groups of people; an experimental group was choosen from the people working an average 2 hours a day, 10 hours a week, with radioisotopes in nuclear medicine department and a control group was choosen from the health/ people working in an other no-radiation departments within the hospital. The dicentric chromosome were observed in 5 women. The levels of absorbed radiation dose were calculated to be between 0.065-0.35 Gy according to the dicentric dose calculations in one of these 5 women, a deficiency in iron levels was observed. Therefore the remaining 4 women were taken in the evaluation to compare with the women in the control group. Applying the“ Student t”test showed that the women in the experimental group working in nuclear medicine department had significently less levels of zinc and high levels of iron in both total blood and blood plazma compared to their respective controls. 33