Eğitim düzeyleri farklı çalışan ve çalışmayan kadınlarda stresin beslenme üzerine etkisi
The affects of stress on different educational backrounded employed and unemployed wowen's eating habits
  1. Tez No: 145178
  2. Yazar: İMRAN ERCEĞİZ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Sosyoloji, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplumda kadınlar; aile oluşturma, ailenin sürekliliğini sağlama ve aile içinde yapılması gerekli faaliyetleri sürdürme ve yönetme gibi sorumluluklarının yam sıra toplumun kadma yüklemiş olduğu bir takım görevleri de yerine getirmekle yükümlüdür. Tüm bu görev ve sorumlulukların yanında bir de ekonomik hayatta söz sahibi olabilmenin artı ve eksilerini taşıyan kadın çoğu zaman anlaşılamamakta ve bunun sonucunda da stres yaşamaktadır. Günümüzde kişiyi etkisi altına alarak onun tüm yaşamını olumsuz yönde etkileyen stres beslenmeyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu araştırma, eğitim düzeyleri farklı, çalışan (90) ve çalışmayan (90) toplam 180 kadında stresin beslenme durumu ve alışkanlıkları üzerine etkisini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcılar basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Veriler kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları ile beslenme durumları ve stres belirtileri ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmuş bir anket aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan çalışan kadınların %65.6'sı evli, %43.3'ü 26-35 yaş arasında ve %78.9'u yüksekokul yada üniversite ve üniversite üstü mezunudur. Çalışmayan kadınların ise %95.6'sı evli, %38.9'u 36-45 yaş arasında ve %67.8'i ilkokul veya ortaokul mezunudur. Her iki grubunda büyük çoğunluğu beslenmenin önemli olduğunu belirterek, yeterli ve dengeli beslenmenin tanımını doğru yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
In society, women, besides respondibilities such as setting up a family, providing the continuality of the family and maintaining and managing the activities that must be done in family, they are also responsible for fulfilling some responsibilities that society suppose them to do. Besides all this responsibilities, a women carrying the pluses and minises of being able to have the right to speak is often not understood and at the end of this, women live with strees. Today, stress, which takes people under control and affects their lives in a negative way, also affects nourishment in a negative way. Thus, this survey was planned and conducted an 180 women, 90 of whom were in different education level, 90 of whom were unemployed, in order to determine the effects of stress on nourishment and habit of nourishment. The participants were chosen in simple, coincidental, examplificatinal method. Data were obtained by the way of an inquiry which consists of three parts: personel information, habit of nourishment with behavour of nourishment and symptoms of stress. 65 percent of the women participating in this survey are married, 43.3 percent of them are between the ages of 26-35 and 78.9 percent of them graduated from high-school, universty and upper level of universty. 95.6 percent of unemployed women, however, are married, 38.9 percent of them are between the ages of 36-45 and 67.8 percent of them graduated from primary or secondary school. The majority of both these groups, stating that nourishment is essential, described adequate and balanced nourishment truly.IV The average of points employed-women got from under-stress scale was found higher than unemployed women's.