Kanser kayıt sistemleri ve ülkemize uygulanabilecek bir model araştırması
Cancer registration systems and research for an applicable four our country
- Tez No: 44790
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Kanser kayıtları, tanımlayıcı ve analitik epidemiyoloji, sağlık planlaması ve koruma ve tedavi değerlendirmelerine yardımcı olma bakımından önemlidir. Dünyada altmışın üzerinde ülkede 250'den fazla toplum tabanlı kayıt sistemi bulunmaktadır. Ülkemizde toplum tabanlı kanser kayıt sistemi oluşturmadaki güçlükler nedeni ile, hastane tabanlı ve/veya bölgesel kayıt sistemleri planlanmıştır. Kanser kayıt ofisleri, verilerinin kalitesine büyük özen göstermelidir ki bu da bilgisayar kullanımını gerekli kılar. Bu çalışmada, FoxPro veritabanı yönetim sistemi ile çok miktarda verinin saklanması, toplanması ve değerlendirilmesi için bir bilgisayar programı yazıldı. Yazılan program geçersiz kodları, kodların kombinasyonlarının uyumsuzluğunu ve tarih hatalarının bulunmasını sağlamaktadır. Bu program bir hastanede doğru ve güvenilir kanser verileri elde edilmesi için hazırlanmış olmasına rağmen, bölgesel ve toplum tabanlı kayıtlar içinde kullanılabilir. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer registries serve important tasks in descriptive and analytic epidemiology, health planning and evaluation of preventive and therapeutic measures. In the world, there are more than 250 population-based cancer registries in operation in over 60 countries. Because of the difficulties in establishing population-based cancer registry in our country, hospital-based and/or local registries have been planned. Cancer registries should pay great attention to the quality of their data, so it is essential to use computers. In this study, the computer program has been written on FoxPro data management system to store, retrieve and analyze voluminous amount of data. It provides to detect invalid codes, inconsistent combinations of codes and illogical time sequences. Eventhough this program has been prepared for getting accurate and reliable data on cancer in a hospital, it can also be used on local and population-based registries. 80