Sepsisli yenidoğanda ve akciğer enfksiyonu geçiren çocuklarda 'tümör nekroz faktör' ün incelenmesi
  1. Tez No: 44796
  2. Yazar: FİLİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada TNF - a mn septik sürecin en önemli mediyatör maddelerinden biri olması nedeniyle sepsis tanısı konmuş yenidoğanda ve akciğer enfeksiyonu geçiren çocuklarda TNF - a düzeylerini saptamayı amaçladık. Bu amaçla sepsisli 16 yenidoğan da exchange transfüzyon öncesi ve sonrası ve akciğer enfeksiyonu olan 10 çocukta ve 23 sağlıklı çocuktan kontrol grubu olarak TNF - a çalışıldı. Serum TNF - a düzeyleri enzim immunoassay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Exchange transfüzyon öncesi sepsisli grupta ortalama TNF - a düzeyi (127.375 ±17.546 pg/ml) ve exchange sonrası ortalama TNF - a düzeyi (82.438 ± 8.784 pg/ml) ve akciğer enfeksiyonlu grupta TNF - a düzeyleri (99.600+12.694 pg/ml) kontrol grubuna göre (61.870±4.358 pg/ml) anlamlı yüksektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since TNF - a one of most important mediator substance in sepsis, we aim to determine the level of TNF - a in the neonatal sepsis and children with pulmonary infection. For this aim, we studied TNF - a at the 16 newborns with sepsis before and after exchange transfusion and at 10 children with pulmonary infection and at 23 subjects as control group. The serum TNF - a levels measured by enzyme - linked immunosorbent assay (ELISA).