Yönetsel performans bağlamında yönetim muhasebesi enstrümanlarının kullanımı: Bir sanayi işletmesinde performans karnesi uygulaması
Use of managerial accounting instruments in context of managerial performance: Balanced scorecard application in an industry enterprise
  1. Tez No: 447979
  2. Yazar: MUSTAFA İYİBİLDİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Hızla değişen işletmecilik koşullarından etkilenen karlılık ve verimlilik anlayışı, işletmeler üzerinde yoğun bir rekabet baskısı oluşturmaktadır. Bu rekabet ise özellikle hızlı teknolojik değişimleri gerçekleştirmeye yönelik etkin yönetsel tepkilerin yerinde, zamanında ve doğru olarak verilmesini gerekli kılmaktadır. Bu gerekliliğin farkında olan işletmeler karlılıklarını ve rekabet edebilirliklerini artırmak için stratejik maliyet ve yönetim araçlarından yararlanmak durumundadırlar. Yönetim muhasebesi bu amaca yönelik olarak işlev görmektedir. Geçmişte, yönetim muhasebesi kapsamında yapılan analizlerde, finansal muhasebe bilgi sisteminden elde edilen bilgiler kullanılmakta iken uygulamada geleneksel yaklaşımların, işletmeleri stratejik hedeflere taşımada yetersiz kalması, özellikle finansal ölçütler üzerine kurulu kontrol sistemlerinin finansal olmayan ölçütleri göz önünde bulundurmamalarının önemli bir eksiklik olarak değerlendirilmesi, geleneksel yaklaşım yanında yeni ölçütlere ihtiyaç doğurmuştur. Geleneksel ölçüm sistemlerinin eksiklikleri ve yetersizliklerinin fark edilmesi ile geliştirilen performans karnesi, işletmelerin misyon ve stratejileri doğrultusunda finansal ve finansal olmayan performans göstergelerini birlikte kullanan, işletmelerin maddi varlıklarının yanında maddi olmayan varlıklarını da dikkate alan kapsamlı bir performans yönetimi yaklaşımı getirmiştir. Bu çalışmada, son dönemde ülkemizde de önemi giderek artan performans yönetimi konusunda literatür araştırması, saha araştırması ve örnek olay çalışması olarak bir sanayi işletmesinde uygulama yer almaktadır. Çalışma kapsamında yer alan saha araştırması, sanayide faaliyet gösteren işletmelerdeki yönetim muhasebesi ve performans ölçümü ile ilgili uygulamaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen uygulamanın amacı ise, sanayi işletmelerinin kurumsal performans açısından çok boyutlu değerlendirilmesinin yapılabileceği bir sistem ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The profitability and efficiency approach, which is influenced by rapidly changing business conditions, form an intensive pressure for competitiveness on the enterprises. That competition necessitates efficient, accurate, timely and correct managerial responses particularly for the realization rapid technological changes. Management accounting functions for that purpose. While the information derived from the financial accounting information system was used in the analysis carried out in the context of management accounting in the past, insufficiency of the traditional approaches in carrying the enterprises to the strategic targets has led to the need of new criteria to be added to the traditional approach. The balanced scorecard, which was developed after the recognition of the shortcomings and inadequacies of traditional measurement systems, has brought along a comprehensive performance management approach that uses financial and non-financial performance indicators together, in line with the business mission and strategy, considers the intangible assets of the enterprises in addition to the tangible ones. In this study involves a literature research, a field research and a case study at an industrial enterprise, on the issue of performance management, the importance of which gradually increases recently in our country. The field research in the study aims to reveal the implementations about management accounting and performance measurement in the companies operating in the industrial area. On the other hand the aim of the application carried out is to put forward a system, by which it will be possible to make the multi-dimensional assessment of the industrial enterprises in terms of performance.