Büllü hastalıklarda pemfigus grubunda immunfloresa yönteminin yeri
  1. Tez No: 44798
  2. Yazar: GÜLDEREN BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜRTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmada, büllü dermatozlardan biri olan pemfigus'un toplam 85 olguda, DIF ve IIF yöntemleri ile immunreaktif birikimleri ve bu yöntemin tanı değeri araştırıldı. Çalışma grubundaki 85 hastanın 40'ında yapılan direkt Immunfloresan incelemede, IgG'nin epidermiste intersellüler birikimi görüldü. 30- hastada epidermiste C3'ün intersellüler birikimi görüldü. 6 hastada C3 birikimi görülmedi. Bu bulgulara ek olarak 7 hastada dermoepidermal bölgede C3'ün granüler tarzda depolandığı saptandı. Literatürdeki bulgular ile karşılaştırıldığında bizim sonuçlarımız, DDF ve UF açısından uygun olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the pattern of immune reactant deposits are investi gated in a total of 85 cases with pemphigus which is one of the bullous dermatoses by using DIF and UF methods. The diagnose value of these method are discussed. Direct immunofluorescence was carried out in 40 patients. Inter cellular deposits of IgG were detected in all patients and intercellular deposits of C3 were demonstrated in 39- patients. 6 patients did not have C3 deposits. In addition granular deposits of C3 in the dermo- epidermal junction were present in 7 patients. Our results were consistent with the DIF and IIF findings encountered in the literature.