Pemfigus vulgaris hastalarının anksiyete açısından Beck skoru ile kendi aralarında ve normal popülasyon ile karşılaştırılması
Comparison of anxiety levels in patients with pemphigus vulgaris using the Beck Anxiety Inventory: Intra-group and population-based analysis
- Tez No: 953291
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFKİYE KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Pemfigus vulgaris (PV), kronik seyirli, sıklıkla relapslarla giden, tedavisi güç ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen otoimmün büllü bir deri hastalığıdır. PV'nin yalnızca fiziksel değil, psikolojik boyutlarıyla da ele alınması gerekliliği, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmıştır. Özellikle hastalığın seyri, şiddeti, tedavi süreci ve sosyal etkileri, hastalarda anksiyete bozuklukları gibi psikolojik sorunların gelişmesine neden olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda; PV hastalarında anksiyete düzeylerini Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile değerlendirerek sağlıklı bireylerle karşılaştırmak, anksiyete düzeyleri ile demografik, klinik ve sosyoekonomik faktörler arasındaki ilişkiyi incelemek ve anksiyeteye etki eden başlıca değişkenleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Elde edilen verilerle, PV hastalarının ruhsal durumlarının daha iyi anlaşılması ve tedavi planlamasında psikososyal faktörlerin dikkate alınmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de PV hastalarında anksiyete düzeylerini değerlendiren ilk prospektif vaka-kontrol araştırmasıdır ve 298 katılımcı ile literatürdeki en geniş örneklem büyüklüğüne sahip araştırmalardan biri olarak, bu alandaki bilgi eksikliğini gidermeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, vaka-kontrollü çalışma, Aralık 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği'nde yürütülmüştür.Çalışmaya, 105 pemfigus vulgaris tanılı hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip 193 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. PV hastaları, kliniğin takipli hastaları arasından, gönüllülük esasına göre belirlenmiş ve tanıları klinik, histopatolojik ve immünolojik kriterler ile doğrulanmıştır. Çalışmanın kontrol grubunu, nevüs takibi amacıyla polikliniğe başvuran ve kronik inflamatuar deri hastalığı olmayan sağlıklı bireyler oluşturmuştur. Tüm katılımcılara, sosyodemografik özellikleri, bireysel davranışları ve eşlik eden hastalıkları içeren detaylı bir anket formu uygulanmıştır. PV hastalarına ait ek klinik verilere ise hasta değerlendirme formları ve dosyalar aracılığıyla ulaşılmış; hastalık süresi, tanı yaşı, tutulum bölgeleri, hastaneye yatış öyküsü, uygulanan tedaviler, ilaç yan etkileri ve takip bilgileri kaydedilmiştir. Hastalığın aktivitesi PDAI (Pemphigus Disease Area Index) skoru ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, hastaların daha önce yapılmış indirekt immünofloresan (İİF) test sonuçları ve ELISA yöntemiyle ölçülen anti-desmoglein 1 ve 3 düzeyleri de analiz kapsamına 2 alınmıştır. Katılımcıların anksiyete düzeylerini değerlendirmek amacıyla Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır. Her bireyden ölçek kapsamında 21 soruya verdikleri cevaplar alınarak toplam puan hesaplanmış; elde edilen veriler hastalık durumu, tedavi, klinik aktivite ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, PV grubundaki hastalara Morisky Tedavi Uyumu Ölçeği uygulanarak tedaviye uyum düzeyleri de analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; parametrik değişkenler için Studentt testi, kategorik veriler için ki-kare testi, korelasyon analizleri için Pearson veya Spearman testleri kullanılmıştır. p0.05). Ancak eğitim düzeyi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Pemphigus vulgaris (PV) is a chronic autoimmune blistering skin disease characterized by frequent relapses, therapeutic challenges, and a significant negative impact on quality of life. In recent years, increasing emphasis has been placed on the need to address not only the physical manifestations of PV, but also its psychological dimensions. The disease course, severity, treatment burden, and associated social consequences may contribute to the development of psychiatric conditions, particularly anxiety disorders. Accordingly, this study aimed to evaluate anxiety levels in PV patients using the Beck Anxiety Inventory (BAI), to compare these levels with those of healthy individuals, to investigate the associations between anxiety and various demographic, clinical, and socioeconomic factors, and to identify the key variables influencing anxiety in this population. The findings are intended to enhance the understanding of the psychological status of PV patients and to underscore the importance of incorporating psychosocial considerations into individualized treatment planning. This study represents the first prospective case-control investigation of anxiety in PV patients conducted in Türkiye, and with a total of 298 participants, it also constitutes one of the largest sample sizes reported in the literature to date, aiming to address a significant gap in existing knowledge. Materials and methods: This prospective, case-control study was conducted between December 2023 and March 2024 at the Department of Dermatology and Venereology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University. The study included 105 patients diagnosed with pemphigus vulgaris (PV) and 193 healthy volunteers matched for age and sex. PV patients were selected from the clinic's regular follow-up cohort on a voluntary basis, and their diagnoses were confirmed based on clinical, histopathological, and immunological criteria. The control group comprised healthy individuals without chronic inflammatory skin diseases who presented to the clinic for routine nevus screening. All participants completed a comprehensive questionnaire assessing sociodemographic characteristics, individual behaviors, and comorbidities. Additional clinical data for PV patients were collected through patient assessment forms and medical records, including disease duration, age at diagnosis, sites of involvement, history of hospitalizations, treatment protocols, drug-related adverse effects, and follow-up details. Disease activity was assessed using the PDAI (Pemphigus Disease Area 5 Index). Moreover, previously obtained results of indirect immunofluorescence (IIF) testing and ELISA-based measurements of anti-desmoglein 1 and 3 antibodies were included in the analysis. Anxiety levels were evaluated using the Beck Anxiety Inventory (BAI), and total scores were calculated based on responses to 21 items. The resulting scores were analyzed in relation to disease status, treatment, clinical activity, and sociodemographic variables. In addition, the Morisky Medication Adherence Scale was applied to the PV group to assess adherence to therapy. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0. Normality of distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test; Student's t-test was used for parametric variables, chi-square test for categorical data, and Pearson or Spearman correlation tests as appropriate. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: Based on data obtained from 105 patients with pemphigus vulgaris (PV) and 193 healthy controls, the two groups were comparable in terms of age and sex (p>0.05). However, significant differences were identified regarding education level (p0.05).