Yenişehirli İzzet hayatı, edebî kişiliği ve dîvânı'nın tenkitli metni (Metin-inceleme-dizin)
Yenişehirli Izzet his life, literary personality and critical text of his divan (Text-examination-index)
- Tez No: 447984
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEVGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 756
Özet
İzzet Efendi XIX. yüzyılda yaşamış bir Klasik Türk edebiyatı şairidir. Yenişehr-i Fener'de yaşamıştır. İlim tahsil ettikten sonra şehrin müftüsü olan İzzet Efendi yaşı kırkı bulmadan 1237 (1821/1822) yılında vefat etmiştir. Bilinen tek eseri Dîvânı'dır. Dîvân'ın tespit edebildiğimiz dört nüshası vardır. Yenişehirli İzzet Efendi'nin Dîvânı'nda 13 kaside, biri Farsça 21 tarih, 7 tahmis, 1 terkîb-bend, 1 tercî-bend, 4 şarkı, 5'i Farsça 2'si Arapça 168 gazel, 5 kıta, 2 nazım, 7 mesnevi ve 10 adet müfred bulunmaktadır. Çalışmamızın giriş kısmında şairin yaşadığı yüzyıl ve Yenişehir üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde İzzet Efendi'nin hayatı ve eseri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Yenişehirli İzzet Dîvânı'nın şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde nüshalar tanıtılmış, tenkitli metin hazırlanırken takip edilen yol belirtilmiş ve çeviri yazı işaretleri verilmiştir. Dördüncü bölüm tenkitli metne ayrılmıştır. Tez; dizin ve nüshaların ilk fotoğrafları ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İzzet Efendi is a Classical Turkish poet who lived in 19th century. He lived in Yenişehr-i Fener. He became the mufti of the city after completing his education and died in 1237 (1821/1822) before his forties. His only known work is his Divan. Divan has four copies which we could find. In his Divan there are 13 kaside, 21 tarih one of which is in Persian, 7 tahmis, 1 terkib-bend, 1 terci-bend, 4 şarkı, 168 gazel 5 of which are in Persian and 2 of which are in Arabic, 5 kıta, 2 nazım, 7 mesnevi and 10 müfred. In the introduction chapter of our study, the century and the city in which poet lived were described. In the first chapter, information about his life and work was given. In the second chapter, form and content features of his Divan was examined. In the third chapter, copies were presented, the method which we followed while preparing critical texts was stated and translation sings were given. Forth chapter was reserved for critical text. Thesis was completed with index and the first photographs of the copies.