Isaura nekropolleri ve mezar tipleri
Isaura necropolis and tombs types
  1. Tez No: 447991
  2. Yazar: SAVAŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN, DOÇ. DR. OSMAN DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışma arkeolojiye önemli bilgiler sunan, ayrıca geçmişin sessiz tanıkları olan nekropoller ve mezarlarla ilgilidir. Bu çalışmada daha önce irdelenmemiş İsaura nekropolleri ve mezarların yerleri tespit edilmiş, harita üzerinde konumları belirlenmiş, fotoğraflanıp çizimleri yapılmıştır. Ortaya çıkan veriler kendi aralarında, daha sonra bölgedeki benzerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca kentteki mezarların komşu bölgelerdeki örneklerle de benzerlikleri tespit edilip, etkileşimin boyutu hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. İsaura kentinde henüz kapsamlı kazı çalışmaları yapılmamıştır. Kentin mezar tipolojisi toprak üzerinde bulunan mezarlara göre oluşturulmuştur. Bu tipolojinin ilerleyen dönemde yapılacak arkeolojik kazılarla daha da çeşitlilik kazanması büyük bir olasılıktır. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz çalışma ileride yapılacak olan kazılar sonucu ortaya çıkacak mezar tipleri için bir kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
This study offers important information to Archaeology, also are the silent witnesses of the past who relates to the necropolis and Tomb.Isaura was examined earlier in this study, the location of the necropolis and the grave locations are identified and designated on the map, fotograflanip drawings are reviewed. Emerging data among themselves, then, were compared with similar organizations in the region. The city also has similarities with the neighbouring areas and identify examples of the interaction of the tombs about the size of the evaluations reviewed.The tomb was created by the city on land typology of graves. The archaeological excavations that will be made in the later stages of this typology, it is likely to gain more diversity. For this reason, we prepared a work which will be done in the future that will be revealed will be a source for various types of excavation results the tomb.