İsaura Nekropolü
The Nekropol of Isaura
  1. Tez No: 217317
  2. Yazar: MERAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HAKAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Isauria Bölgesi'nin baskenti Isaura (Zengibar Kalesi) Konya-Bozkır'a 16km. uzaklıktaki Ulupınar Köyü yakınlarındadır. Sarp uçurumlarla çevrili tepe üzerinde bulunan kent; Konya'yı ve Torosları ayrıca, Karaman'ı, Seydisehir ve Hadim'i kontrolü altında tutmaktadır. Üç baslıkta toplarsak; 1 no'lu nekropol alanında, sehir kapısından kuzeybatıya uzanan yolun sag tarafında bulunan anıtsal kaya mezarları bulunmaktadır. 2 no'lu nekropol ise, yine sehrin kuzeybatısında yer alan kaya lahiti-kaya mezarı kaynastırmasından olusan nis içinde mezarları ve lahit mezarları kapsamaktadır.3 no'lu nekropol alanı, digerlerinin tersine kentin güneyinde Akropol kapısına ulasan yolun her iki yanındaki anıtsal mezarlardır. Burada Meral_Celik_resim.pdf ve Meral_Celik_harita.pdf dosyaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Isaura (Castle of Zengibar) the capital of İsaura Region is nearby the Ulupınar Village which is 16km away from Konya-Bozkır. The city that is surrounded by steep cliffs controls Konya and the Taurus Mountains, alongside with Karaman, Seydisehir and Hadim. The Akropol Gate supported by double towers which we know as having neareast origin, Exedra, Agora, Basilika and Zafer Arches together with the Nekropol spread out a wide area are indications of architectural richness. If we sum at three topics; in the nekropol area number 1, monumental rock graves which are placed right to the path that lies from city gate to nortwest are found. As for nekropol area number 2, it covers the sarcophagus graves and the graves inside niche and comprised of joined rock sarcophagus-rock graves that are once again located in the nortwest of the city. The area number 3, unlike others, are the monumental graves which are placed both sides of the path that reaches the Akropol gate in the South of the city. The file Meral_Celik_resim.pdf and Meral_Celik_harita.pdf are located in the cd.