18. yüzyılda Konya'nın mali yapısı ve merkez maliyesi ile ilişkisi
Financial structure of Konya and relationship with central finance in 18.century
- Tez No: 447994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Osmanlı Devleti'nin taşra maliyesini konu edinen bu çalışmada, XVIII. yüzyıl özelinde merkez ve taşra arasındaki idari ve mali ilişkiler Konya Sancağı bağlamında ele alınmıştır. Konya, Osmanlı döneminde Karaman eyaletinin paşa sancağıdır. Eyalet merkezi olmasının yanı sıra Osmanlı'nın ticaret ağı içerisinde de önemli bir konumda bulunmaktadır. Konya bu yüzyılda, nüfusu, idari taksimatı, geniş esnaf grupları, vakıfları, tımar ve zeametleri, mukataaları, merkezi yönetimle olan ilişkileriyle ve bu bağlamda toplanan tımar ve zeamet gelirleri, avârız, nüzûl, sürsat, imdâd-î seferiye ve imdâd-î hazeriyye vb. olağan ve olağanüstü vergileriyle önemli bir yerleşim yeridir. Çalışmanın amacı, XVIII. yüzyılda Konya sancağı özelinde Osmanlı taşra maliye yapısını ve merkez maliyesi ile ilişkilerini incelemektir. Bu doğrultuda birincil elden çeşitli arşiv kaynaklarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte çalışmayı sınırlayan en önemli sorun arşiv kaynaklarında her yıla ait düzenli verilere ulaşılamamasıdır. Araştırmalar sonucunda, Osmanlı taşrasında merkezle eş zamanlı yürütülen idari ve mali reformların, XVIII. yüzyılda yaşanmış olan savaşlar ve bunun taşrada yol açtığı yolsuzluklar ve eşkiyalık faaliyetleri nedeniyle ve ayrıca kuraklık, kıtlık ve organizayon zayıflığı gibi etkenlerden dolayı taşrada istenilen karşılığı bulamadığı tespit edilmiştir. Özellikle girilen savaşlar ve birçoğunda alınan yenilgiler merkezi hazinenin gücünü iyice zayıflatmıştır. Bu durumun taşraya yansıması ise vergi oranlarının arttırılması ve yeni vergi türlerinin koyulması olmuştur. Konya sancağı özelinde halk her yıl miktarları arttırılan bu vergileri ödeme güçlüğü çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which deals with The provincial finances of the Ottoman Empire, administrative and financial relations between the central and provincial is discussed in the context of Konya Sanjak in thr XVIII. century. Konya is the pahsa sanjak of Karaman province in Ottoman period. Konya is an important location in the Ottoman trade network as well as being central of province. Konya, with population, administrative division, large artisan group, foundations, vassalage and fief, mukataas, their relationship with the central government and in this context with collected vassalage and fief income and ordinary and extraordinary taxes, is an important settlement in this century. The aim of the study is to examineOttoman provincial finance structure and relations with the central finance in private of Konya in the XVIII. century. In this direct, firsthand the various archival sources are tried to obtain. However the most important problem limiting study is net to be obtained regular data each of year from archival resources. As a result of research administrative and financial reforms conducted with centre is not determined in returnin the Ottoman provincial due to war which took place in the XVIII. century and this causing corruptions and banditry activities in the provincial and also factors such as drought, famine and organizational weakness. Especially the wars and many defeats weakened the power of the central treasury quite. The reflection of this sitution to provincial is increasing of the tax rate and putting of new types of taxes. People have difficulty in repayment the increased amount of this tax every year in Konya sanjak.