Yaman Koray'ın hayatı sanatı eserleri üzerinde bir inceleme
A review of life arts and works about Yaman Koray
  1. Tez No: 447995
  2. Yazar: SÜLEYMAN UZKUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DENİZ AŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
1839 Tanzimat'ın ilanıyla birlikte siyasi, askerî ve sosyal hayatta olduğu gibi edebiyat alanında da birçok yenilik kendini gösterir. Dönemin edebî eserlerinin muhtevasında gözlemlenen yeniliklerin yanında yeni edebî türler de bu dönemle birlikte edebiyatımıza giriş yapar. Tanzimat'ın ilanından sonra tercüme ve uyarlama da olsa, edebiyatımızda görülmeye başlanan en önemli edebî türlerden birisi de romandır. Edebiyatımızda Batılı roman türü, ortaya çıktığı dönemden itibaren her geçen gün tematik-teknik değişim ve gelişmelere ayak uydurarak varlığını sürdürmektedir. Türk romanında tematik manada üzerinde fazlaca durulmayan mevzulardan bir tanesi de deniz ve insanlarıdır. Edebiyatımızda deniz ve insanları denildiği vakit ilk akla gelen yazarlar Halikarnas Balıkçısı, Sait Faik ve Zeyyat Selimoğlu gibi isimlerdir. Özelde deniz temi, genelde Türk romanı için görmezden gelinmiş, kaybolmuş diyebileceğimiz Yaman Koray da bu cümleden yazarlar arasındadır. Söz konusu bu çalışmada mümkün mertebe birinci el kaynak kişi ve metinlerden hareketle Koray'ın soy ağacı, doğumu, çocukluğu, askerliği, çalışma hayatı, evlilikleri, ailesi, fiziki özellikleri, kişiliği, mizacı ve ölümü; sanat anlayışı, sanat hayatı, yazış tarzı, yazarlığı algılayışı, edebî akımlarla olan bağlantısı, beslendiği kaynaklar, etkilendikleri, etkiledikleri başlıkları altında malzemenin elverdiği ölçüde titiz bir çalışma yapılmaya çalışıldı. Bunun yanında romanlarından Gelin Taşı, Sığırcıklar ve Mola roman inceleme metotları dâhilinde vaka ve olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, özet, fikirler, figürler, zaman, mekân, anlatım teknikleri ile dil ve üslûp başlıkları altında incelenerek; roman türü dışındaki diğer eserleri hakkında bilgiler verilmiş, nihayetinde de Yaman Koray'ın hayatı, sanat anlayışı ve eserlerinden hareketle genel değerlendirmelerde bulunarak yazarın Türk edebiyatındaki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
1839, Edict of Gülhane term there are many innavations becomes in the field of literature such as political, military and social life. With the innovations observed in the literature Works of the period. By that term new literary styles entries to our literary. Novel is one of the most important literary style that is seen in our literature, even they were translation and adaptation after the Edict of Gülhane In our literature western novel styles becomes more important it keeps up with thematic changings and developments. Sea and people are one of the thematic subjects but they aren't used efficiently in our literature. Zeyyat Selimoğlu, Sait Faik and Halikarnas Balıkçısı are the most important names of our literary, they are known the first name of the sea and people, in our novel. Yaman Koray is an author who ignored and disappeared among the general Turkish authors and among the authors of the sea subject. In this study I am going to introduce Yaman Koray with the firsthand landing, this study is about Yaman Koray's family tree, born, childhood, soldier, working life, mariages, family, physical quality, personalty, disposition and death; sens of art, art life, writing style, sence of write, connection with the literary movemants, influenced and biased from the literary are the titles of this study. I tried to do a rigorous study. By the way I researched Gelin Taşı, Sığırcıklar, Mola (which are Yaman Koray's novels) under the titles of event, plot, narrator, aspects, summary, ideas, figures, time, place, narrative techniques, language and wording, I gave information about his other studies out of novel type .Ultimately moving from Yaman Koray's life, sense of art and Works I put to good use them, so I tried to determine the place in Tukish literatüre.