Hz. Muhammed'e gelen heyetler ve bu heyetlerle münasebetler
The delegation visits to Prophet Mohammed and relations with these committees
  1. Tez No: 447996
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Diplomasi tarihinin kökenleri ilk medeniyetlerin görüldüğü dönemlere kadar uzanmaktadır. Zira tarihin erken dönemlerinden itibaren insanlar gruplar halinde bir arada yaşamaya başlamışlardır. Bu kabile diyebileceğimiz gruplar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, diplomasinin kökenlerini meydana getirmiştir. Gerek küçük grup olsun gerekse büyük bir devlet olsun, kendisi gibi olan diğer topluluklar ile mutlaka iletişim içerisinde olunması gerekmektedir. Diplomasi sayesinde savaşa gerek kalmadan ya da savaşlar yolu ile halledilemeyen hatta işlerin daha da karmaşık hale geldiği dönemlerde, birçok sorun elçiler vasıtası ile çözülebildiği görülmüştür Sadece kendi zamanı için değil bütün zamanlar için örnek model olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)'in kurduğu ve İslâmî bir anlayış ile şekillendirdiği“Asr-ı Saâdet”döneminin anlaşılması önem arz etmektedir. Zira Asr-ı Saâdet dönemi, bu dönemden sonra gelen dönemlerin ve kurulan İslam devletlerinin olduğu gibi, günümüz toplumunun şekillendirilmesi için de referans niteliğindedir. Medine'ye hicret öncesinde yeni bir Peygamber'e diğer kabilelerin bakış açılarını kavramak, Hicret sonrasında ise İslâm Devleti'nin dış siyasetinin temel yapı taşlarını belirlemeyebilmek için, Hz. Peygamber'in heyetler/elçiler ile olan münasebetlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu kadar ehemmiyetli olmasına rağmen akademik alanda Hz. Peygamber'in heyetler ile olan münasebetleri konusunda bir çalışmanın bulunmaması bizi doktora tezi olarak bu konuyu araştırmaya sevk etmiştir. Bu çalışma bir giriş ve üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında elçilik ve diplomasi kavramlarının köken ve etimolojik yapısı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Hz. Peygamber'e gelen heyetler ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Hz. Peygamber'e gelen elçilik heyetlerinin özellikleri, heyetlerin teşekkülleri esnasında dikkat edilen hususlar, heyetlerin geliş nedenleri ve yetkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Hz. Peygamber'in elçiler ile görüşmeleri ve bu esnada ki tutumu ayrıntılı olarak incelenmiş ayrıca yine bu görüşmeler esnasında elçilerinde Hz. Peygamber'e karşı tutumları ortaya koyularak görüşmeler esnasında Müslüman olan bu kabilelerin İslamlaşmaya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The origins of diplomacy history dates back up to the terms of first civilization. Beginning with early periods of history, people have begun to live as group The regulation of relations between these groups accepted as clan, created diplomacy origins, because both little group and great state must be in communication with other groups as itself. Thanks to diplomacy, many problems were solved by delegations without any war. It is essential to comprehend“Asr-ı Saâdet”period, created and shaped in Islamic intellection by Prophet Hz Mohammed who was sent as a model not only for his period but also for all the time Asr-ı Saâdet period is also a reference to develop today's society as it was for previous Islamic State it is necessary to be aware of about the relations between the delegations and the Prophet Hz Mohammed to understand other clans' viewpoints of new Prophet before hejira to Medina and also to determine the basis of Islam State's foreign policy after hejira. Despite of being such important, there is no study regarding to the relations between Prophet Hz Mohammed and delegations in the academic field, so we are directed to research this subject for doctoral thesis. This study includes an introduction and three different part in the introduction part, it was mentioned the origin and etymological structure of embassy and diplomacy. In the first part, the delegations, coming to the Prophet Hz Mohammed were introduced. In the second part, we tried to explain the features of delegations, coming to the Prophet Hz Mohammed, the reasons of their visits and authorities of the delegation. in the third part, the negotiations of Prophet Hz Mohammed with the delegations and his attitudes towards them were studied in a detailed way. At the same time, the attitudes of delegations toward Prophet Hz Mohammed during the negotiations and the effects of those groups who became Muslims during the negotiations on Islamisation were also analyzed.