Refik Erduran tiyatrolarında şahıs kadrosu
Characters of Rafiq Erduran's plays
- Tez No: 448017
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tezimizde Türk Cumhuriyeti'nin Tiyatro yazarlarından biri olan Refik Erduran'ın hayatı çeşitli yönleriyle tanıtılmaya çalışılmış, basılmış ve basılmamış tiyatro eserlerin özeti ve şahıs kadrosu hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın girişinde tiyatronun doğuşundan kısa birşekilde bahsedildikten sonra Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu'nun günümüze kadar olan gelişimi hatlarıyla sunulmuştur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Refik Erduran'ın“Hayatı”çeşitli yönleriyle ortaya konmuştur. İkinci Bölümde“Eserleri”başlığı altında Erduran'ın basılan ve basılmayan eserleri kronojik şekilde sıralanmıştır. Üçüncü Bölümde ise“Basılmış Tiyatro Eserlerinin Şahıs Kadrosu”ve“Basılmamış Tiyatro Eserlerinin Şahıs Kadrosu”iki başlık altında ayrılan yazarın toplam on sekiz oyununun eserlerin özeti ve şahıs kadrosu ele alınmıştır. Refik Erduran ve eserleriyle ilgili elde ettiğimiz bilgileri“Sonuçta”beyan ettik. Ayrıca çalışmamızı hazırlarken müracaat ettiğimiz eserler“Kaynakça”da sunulmuştur. Tezimiz“Ekler”ve“Dizin”kısımlarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the life of Rafik Erduran, one of the playwrights of Turkish Republic has been tried to be introduced in various aspects, information about the published and unpublished summary of the plays and casting has been provided. After a brief mention of the birth of the theater in the introduction of our study, the development of Republican Turkish theater until today has been presented with the main lines. Our study consists of three parts. In the first section, Rafik Erduran's“Life”has been demonstrated in various aspects. In the second section, the published and unpublished works of Erduran have been listed chronologically under the heading of“His Works.”In the third section, the summary and casting of the writer's total eighteen plays under two headings of“Casting of the Published Theatre Plays”and“Casting of the Unpublished Theatre Plays”have been discussed. We have declared the information obtained about the Rafik Erduran and his works in“Conclusion.”Also, works we applied in preparing our work have been presented in“References.”Our thesis has been completed with“Attachments”and“Index”sections.