Bankalarda kurumsal yönetim-entelektüel sermaye ilişkisi ve bir araştırma
The relationship of institutional management in banks and intellectual capital, and one research
  1. Tez No: 448016
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyamız, kapsamlı ve son derece hızlı bir değişim sürecine tanık olmaktadır. Günümüzde ekonomik ve sosyal alanlarda ortaya çıkan değişimler, yaşanan uluslararası finansal krizler, finansal bilgi hazırlayıcılarının güvenilirliklerine gölge düşürmüştür. Farklı gruplara bilgi üreten muhasebe mesleğinin uygulanmasında kamunun ve özel sektörün kurumsal yönetim politikalarının yetersiz olduğu görüşü, finansal krizler, ülkelerin ekonomik olarak birbirlerine olan bağlılıklarının artması ve yeni rekabet şartları kurumsal yönetim kavramının önemini artırmıştır. Bu çalışmada, bilgi çağının önemli bir silahı olarak entelektüel sermayenin, işletme örgütleri içinde ölçülebilir parasal getiriler getirebilmesi için muhasebe bakış açısı ile değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our World witneses to a comprehensive and exceedingly fast change process. The changes appearing in economical and social areas in this day and time and international financial crises have brought into disrepute fort he reliability of financial information makers. The opinion about the insufficiency of institutional management policies of public and private sectors in the application of accountancy (as an occupation), which produces information for different groups, and financial crises, and the increase of mutual interdependences economically amoung countries, and new competition conditions have increased the importance of the concept“institual management”. In this study, it has been emphasised that intellectual capital, as important weapon of information age is assessed with a viewpoint of accountancy to bring measurable financial profits in the management organisations.