Somali'de patriyarkal toplum ve İslami feminizm
Patriarchal society and Islamic feminism in Somalia
- Tez No: 448018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkedeki ataerkil ve maskülen kültür nedeniyle Somali'deki kadınlar kamusal yaşamda cinsiyet eşitliğine yönelik daha az ilerleme kaydetmiştir. Somalili ataerkil toplum erkeklere mutlak öncelik verdiğinden dolayı kadınların insan haklarını da bir dereceye kadar kısıtlamaktadır. Pek çok gözlemci ataerkil kültürün İslam dininden kaynaklandığına inanmaktadır; ancak tersine kadın ve erkek eşitliğinin, maneviyatının ve insanlığının bir parçası olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca Somali'deki ataerkil normlar kadınların yaşamın her alanında özellikle siyasette geri kalmasına sebep olmaktadır. Böylece İslami feminizmin önemi anlaşılmıştır ve kadın haklarının savunuculuğu ülkede her geçen gün artmıştır. Bugün siyasette kadınların bilincini arttırmak, genel olarak kıtada ve özel olarak ülkede ataerkil kültüre son vermek için özellikle Somali'de olmak üzere dünya çapında birçok feminist ortaya çıkmıştır. Bu yüzden bu çalışmanın amacı, İslami feminizmin Somali toplumunun ataerkil tutumuna meydan okuyup okumadığını keşfetmek ve ataerkil Somali toplumunun kadınların siyasete katılımını nasıl algıladığını tespit etmektir ve ayrıca bu c çalışmada Somali'deki ataerkil kültür düzeyinin açığa kavuşturulması da amaçlanmıştır. Bu amaçla bu çalışma Somali'nin başkenti Mogadişu'daki katılımcılardan veri toplamak için anket kullanılarak nicel tasarım aracılığı ile gerçekleştirilmiştir ve daha sonra veriler SPSS 24.0 veri analiz yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women in Somalia have made less progress towards gender equality in public life due to patriarchal and masculinity culture in the country. Unluckily Somali Patriarchal community used to give an absolute privilege and priority to their male gender than female, and some boundaries to women's human rights also. Certainly many observers and scholars claim that patriarchal culture stems from Islam religion that is not true, in fact equality of men and women are part of the humanity, ethics, and spirituality of Islam. Furthermore, patriarchal norms in Somalia has caused women to lag behind in every aspect of life particularly politics. Thus, the importance of Islamic feminism has been realized and advocacy of women's right increased day by day in the country. Today many feminists emerged globally and Somalia particularly, to enhance the awareness of women in politics and to make an end the patriarchal culture in the continent generally and the country specifically. Thus, the aim of this study is to explore if Islamic feminism concepts challenges the patriarchal attitude of Somali society, and to find out how patriarchal Somali society perceives women's participation in politics, also it's intended to clarify the level of patriarchal culture in Somalia. For this aim, the study was conducted through quantitative design, using questionnaire as instrument of the research to collect data from respondents in Mogadishu, the capital city of Somalia, then the data was analyzed using SPSS 24.0 data analysis software.