Çok değişkenli doğrusal bağıntılarda değişkenlerin seçiminde kullanılan yöntemlerin, işitsel ayırdetme (diskriminasyon) kestiriminde değerlendirilmesi
Estimated evauation of the methods of selecting the variants of the multivariant lineer relations in auditory discrimination
- Tez No: 44802
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Tanım olarak regresyon çözümlemesi, açıklanmak istenen bir değişken ile bir yada daha fasla bağımsız değişken arasındaki fonksiyonel ilişkiyi, uygun modeli kurarak tahmin etmede yararlanılacak istatistiksel bir yöntemdir. Bu çalışmada çok değişkenli regresyon çözümlemesinde kullanılan farklı yöntemlerden faydalanarak aynı bağımlı sonucun kestiriminde kullanılan bağımsız ölçütlerin sayı ve tip olarak değiştiğini, bunların optimum bir kestiriminin eldesini amaçladıklarını ve mutlaka tüm gerçek nedensel öğeleri içermediklerini vurgulamayı amaçladık. Çalışmamızda klinik uygulamada işitsel açıdan özel bir önem taşıyan Hava yolu (HY) işitme düzeyinin diğer çeşitli işitsel ölçütlere dayalı olarak kestirimini veren bağıntıyı örnek uygulama olarak ele aldık ve enter yöntemi, ileriye doğru seçim, geriye doğru eleme ve adımsal seçim yöntemlerini uygulayarak regresyon denkleminin en uygun sayıda ve bel ki de en az sayıda değişkenle kestirimini, klinikçinin de yorumunu göz önüne alarak belirlemeye çalıştık. - 46 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a description, regression analysis is a stastical method to estimate the functional relationship between a parameter to be defined and one or more independent parameters by setting up the appropriate model. The aim of this study is to emphasise that the number and type of the independent parameters used to estimate the same dependent result by using the variable methods of multiply regression analysis vary, these dependent parameters aim an optimum estimation and they do not absolutely contain the actual casual factors. In this study, the relation that gives an estimation of clinically important airway auditory level which is based on several auditory criterion was dealt with and, by applying the enter method, the forward selection, backward elimination and stepwise methods, we tried to determine the estimation of the regression equation with the most appropriate number and probably the least number of parameters with the help of clinical consideration. 47 -