Antik çağ Akdeniz medeniyetlerinde kullanılan denizcilik terimleri incelemesi
The analyzing of nautical terms used by mediterranean civilizations in ancient time
  1. Tez No: 448038
  2. Yazar: DENİZ YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Antik Çağ Akdeniz medeniyetlerinde kullanılan denizcilik terimlerinin bir derlemesini yapmak ve bu yolla Antik dönem deniz hayatına ve kültürel ilişkilere genel bir bakış sağlamak, tezin ana amacını oluşturmaktadır. Aslında denizcilik terimlerinin sözlükleri pekçok dilde yazılmıştır ve kullanıma sunulmuştur. Bu çalışma bir derlemedir ve sadece kelime anlamını vermekle kalmayan , kelimenin veya deyimin nasıl türemiş olabileceğini de açıklayan ve hangi Antik dillerde kullanıldığını da araştıran bir çalışmadır. Aynı zamanda Antik dönem deniz hayatı da incelenmiştir. Çalışmada, pekçok yazılı kaynak taranmıştır.Çalışma sonucunda görülmüştür ki Antik dönemde etkin olan güçlü medeniyetler bu kelimeleride oluşturmada etkin olmuşlardır.Tezde denizcilik terimleri sınıflandırılarak alfabetik olarak sunulmuştur. Bu çalışma arkeoloji bölümünde eğitim gören öğrenciler için bir yardımcı kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
Compiling the nautical terms and expressions had been used in Ancient Civilizations and by this way, giving point of view to seafaring life and cultural interrelations in Ancient time is the main purpose of this thesis. As a matter of fact, the dictionaries and glossaries of navy terms have been created and published in various langauges and have come into service so far. This study is a compilation and it does not only express the meaning of the terms but explains the origins and the derivations of them and analyzes, in which ancient languages they were used. Meanwhile, the ancient seafaring life was analysed. In the study a great variety of resourses , literature was reviewed. Conclusions are drawn in part 8. In the study it is clear that, the strong civilizations of Ancient time were the leading ones to create these terms. In the thesis, the nautical terms were presented in alfabetical order after grouped. This study can be a supplemantary resource for the students of Archaelogy in universities