Küreselleşme ve yerelleşme bağlamında bölgesel kalkınma ajansları
Regional development agencies and local context of globalization
- Tez No: 448037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşme toplumda başka hiçbir şeye dokunmadan ilerleyen bir süreç olmadığı gibi, beraberinde başka süreçleri de getirir. Küreselleşmeyle beraber pek çok alanda değişim ve dönüşümler meydana gelmiş, merkezi ve yerel yönetimlerde bu değişim dönüşümlerden nasibini almıştır. Merkezi yönetimlerin yapılarında bir zayıflama, yerel yönetimlerin ise yerelleşme kavramı üzerine değişim dönüşümler yaşadığı görülmektedir. Küreselleşmeyle birlikte tüm dünyada adından söz ettiren ve bir çok ülkede uygulanmaya başlanan yerelleşme politikaları, devletlerin adem-i merkeziyetçilik ilkesine göre örgütlenmesini teşvik etmektedir. Küreselleşme ve yerelleşme süreci ile birlikte yenidünya düzeninde hız kazanan bölgeselleşme politikaları ile kalkınma politikaları, ülkeler arasında yeni yönetsel anlayışların ve kalkınma modellerinin gelişmesini ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte küresel rekabetin yerel bir aktörü konumunda olan bölgelerin, küreselleşmenin beraberinde getirdiği fırsatlardan minimum yarar sağlamasını gerçekleştirecek bölgesel stratejilerin oluşturulmasında Bölgesel Kalkınma Ajansları önemli kurumsal aktörlerden biri olarak ön plana çıkmıştır. Küreselleşme sürecini yarattığı bölgesel gelişme ve yerelleşme bağlamında günümüzün popüler aktörü haline gelen Bölgesel Kalkınma Ajansları (BKA), kamu-özel sektör, STK'lar ve toplumun diğer kesimleriyle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmeye, yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını gidermek üzere kurulan merkezi yönetimden bağımsız yarı-özerk kuruluşlardır.
Özet (Çeviri)
Globalization has an attachment on the community and brings up other processes together. By the help of globalization, lots of changes in different areas has been observed. Central government and local authorities have also been affected by these changes and transformations. The term which is effective in the transformation of local governments is localization. Localization policies have been emphasized with globalization all over the world in recent years and used in lots of countries. Localization policies have motivated the organization according to the decentralization policies of countries. The localization and reconstruction policy which is fastened with the process of globalization and localization in new world system has found out the development of new supervisory understanding and reconstruction models between countries. In this process, the regions which have more flexible construction than countries have gained importance and been basic factor in global competence and in this respect Regional Development Agency has come into prominence as one of important institutional actor. The main aims of Regional Development Agency (RDA) which has become a popular actor today in the light of regional development and localization is to bring the reconstruction to a sustainable position by the help of participation of all society and to activate the regional potencies in an effective and productive way.