Akdeniz ve Ege bölgesi Anadolu medeniyetlerinde yer alan arkeolojik tiyatro yapılarının akustik açıdan incelenmesi
The acoustically observation of ancient theaters in Meditteranean and Aegean regions
- Tez No: 477497
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzik, Sanat Tarihi, Archeology, Music, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Akdeniz ve Ege Bölgesinde Yer Alan Antik Tiyatroların Akustik Açıdan İncelenmesi”konulu bu tez çalışması kapsamında 6 antik kent ziyaret edilmiş, bu kentlerde bulunan tiyatro yapılarının akustik değerlerinin ölçümünün yapıldığı çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar doğrultusunda, Eski Çağ'ın görkemli yapıları olan tiyatrolarda sesin yayılımı ve akustiğin durumu günümüze ulaşan mimari kalıntılar uyarınca değerlendirilmiştir. Tiyatro yapıları içinde ses dağılımının mahiyeti ve farklı bölgelerde yer alan tiyatrolar arasında akustik ve ses dağılımı benzerlikleri veya farklılıkları da çalışmamız kapsamında değerlendirilmiştir. Arkeoloji ve müzik biliminin yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan verilerin önem arz edeceği düşünülmektedir. Çalışmamız kapsamında tercih edilen antik kentler turizm açısından önemli konumda bulunmaktadırlar. Bu yönüyle çalışmamız, tiyatroların akustik değerleri bakımından, bu yapılarda gerçekleştirilecek günümüz sanat etkinlikleri için akustik mimarisinin restorasyonuna fikir verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the context of the thesis themed“The Acoustically Observation of Ancient Theaters in Meditteranean and Aegean Regions”, six ancient cities were visited and the studies in which the measurement of the acoustic rates was made were conducted. In accordance with these studies, in the magnificent ancient theatres, the sound progapation and the case of acoustic were evaluated according to the current architectural ruins. With the quality of sound propagations in the theatres, the similarities and the differences of acoustic and sound propagations among theatres in various districts are also evaluated within our studies. It is estimated that the data that emerge through the use of archeology and the musicology together are important. The ancient cities that are chosen as part of our study have important role in terms of tourism. With this aspect, our work is supposed, in terms of the acoustic rates of the theatres, to provide insight to the acoustic architecture restoration for the current art activities that will be carried out in these constructions.