Bursa Arkeoloji müzesinde bulunan Roma Dönemi lahitleri
The Roman period sarchophaguses in Bursa Archaelogical museum
- Tez No: 448058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Dünyanın varlığından bu yana insanoğlu hemen hemen her dönem çeşitli ritüellerle ölenlerin ruhlarını öteki dünyaya uğurlarken bedenlerini de çeşitli şekillerde saklarlardı. Her toplum Bunu kendi inanışlarına göre yapmaktaydı, bunlar yakarak (Kremasyon) ya da gömerek (İnhümasyon) şeklindeydi. Gömme kültüne göre Lahit kullanımı gelişti. Lahit; kelime anlamı olarak“Sarkophagus”(et yiyici) anlamına gelir. Lahitler toplumlar tarafından çeşitli dönemlerde ve coğrafyalarda kendilerine özgü anlayışlarıyla kullanılagelmiş mezar sandukalarıdır. Anadolu'da bugün hangi müzeye gidersek gidelim 'lahit' kavramı içerisine girecek eserle karşılaşmamız mümkündür. Bu eserleri pişmiş topraktan, kurşundan ve mermerden yapılmış olarak görmekteyiz. Yapım tekniğinin gelişmesiyle soğuk mermerler taş ustaları tarafından birer dantel gibi işlenmiştir. İşlenen lahitler yapıldığı dönemin kültürünü, ekonomik gücünü, yaşam tarzını, ölen kişinin mesleğine kadar bize çok önemli bilgiler sunmuştur. Tez çalışma konum ise Bursa arkeoloji müzesinde bulunan Roma Dönemi lahitleri oluşturmaktadır. Çalışmamda lahitlerin tarihsel gelişimini, dönemleri, yapım teknikleri, süslemeleri, işlevlerini anlatmaya çalıştım. Söz konusu lahitler incelendiğinde Anadolu'da yapılmış diğer Roma Dönemi lahitleri ile tarihleme ölçütleri ve atölye konusunda bir birliktelik sergilemektedir. Çalışmalarım boyunca bana yardımcı olan ve aynı zamanda danışmanlığımı yürüten değerli hocam Doç. Dr. M. Ertekin DOKSANALTI'ya her zaman yanımda olan ve desteğini benden esirgemeyen Öğretim Görevlisi Tolga Bahadır ŞİMŞEK'e Çalışmam boyunca yanımda olan değerli arkadaşım Arkeolog Hamide ÖZCAN YILDIZ'a Teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the world, men have buried their deads' bodies nearly all the periods through various rituals while bidding their souls farewell to the hereafter. Each community did it according to their beliefs, either by cremating or inhuming. The use of sarchophagus has developed according to the the cult of inhumation. The word 'sarchophagus' means flesh eater. The sarchophaguses are cits used by the communities according to their own understandings during different periods and geographic locations. Whatever museum we go to in Anatolia today, it is possible that we see a monument which can be cited in the sarchopagus concept. These monuments were made of terracotta, lead or marble. With the development of the construction technique, cold marble was engraved like lace by the stonemasons. The engraved sarchophaguses give us important information related to the culture, the economical potential and the life style of the period in which they were made as well as the profession of the dead. My thesis subject is about the Roman Period sarchophaguses in Bursa Archaelogical Museum. In this study, I tried to explain the historical development, the periods, the construction techniques, the ornaments and the functions of the sarchophaguses. When examined the sarchpophaguses in question, it can be seen that there is a coherence between these sarchophaguses and the other Roman Perion ones constructed in Anatolia with regard to the dating criteria and the workplace. I thank my dear advisor Ass. Prof. Dr. Ertekin DOKSANALTI, who helped me during my study. I also thank Lecturer Tolga Bahadır ŞİMŞEK, who helped me with my study and, and my dear friend Archeologist Hamide Özcan YILDIZ, who was always with me during my studies.