Bursa Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma İmparatorluk dönemi korinth ve kompozit sütun başlıkları
Corinthian and composite column capitals from the Roman Imperial period in the Bursa Archeological Museum
- Tez No: 918637
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR HAKAN ÖZTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Çalışmanın konusunu Bursa Arkeoloji Müzesi'nde yer alan Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait Korinth ve Kompozit sütun başlıkları oluşturmaktadır. Tez kapsamına 17 adet korinth sütun başlığı, 1 adet kompozit sütun başlığı, 7 adet yarım sütun pilaster başlık ve 1 adet paye başlığı olmak üzere toplam 26 adet sütun başlığı dahil edilmiştir. Sütun başlıkları dönemsel olarak sınırlıdır ancak buluntu yerlerine göre, Bithynia Bölgesi'nin güneybatısındaki Prusa ad Olympum (Bursa) antik kenti ve yakın çevresinde bulunan yerleşim bölgelerinde dağılım göstermektedir. Başlıklar incelenerek tipolojik olarak sınıflandırılmış ve stilistik özelliklerinin değerlendirilmesiyle farklılıklar ortaya konulmuştur. Başlıkların tipolojisi ve dekorasyon özellikleri kanonik formların dışında olup bölgede benzer örneklerinin mevcut olması, yerel bir atölyenin veya gezici faaliyetlerde bulunan yerel bir çalışan (usta) grubunun olma olasılığına da işaret etmiştir. Bu durum, çalışmanın ön plana çıkardığı önemli bir soru olarak detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tez kapsamında değerlendirilen başlıkların birçoğunun envanter kayıtlarındaki eksikler ve bölgedeki antik çağ mimarisine ait arkeolojik verilerin yetersizliği, ait oldukları muhtemel yapılar hakkındaki sorulara tatmin edici yanıtlar bulmayı zorlaştıran kritik bir problem olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sebeple, bölgenin tarihi coğrafyası Bithynia özelinde detaylı bir biçimde ele alınmış, antik çağ yazarlarının bölge ile ilgili aktarımları başta olmak üzere, mevcut yazıtlardan, sikkelerde bulunan mimari yapı tasvirlerinden ve bölge üzerine yapılan bilimsel araştırmalardan yola çıkılarak, tez kapsamında yer alan başlıkların köken sorununa dair öneriler sunulmuş ve eserlerin tanımlanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is Corinthian and Composite column capitals from the Roman Imperial Period in the Bursa Archaeological Museum. Within the scope of this thesis, a total of 26 column capitals have been included, consisting of 17 corinthian capitals, 1 composite capital, 7 half-column pilaster capitals and 1 pier capital. The column capitals are chronologically limited but based on their findspots, they are distributed in the ancient city of Prusa ad Olympum (Bursa) and surrounding settlement areas in the southwestern part of Bithynia region. The capitals have been examined, typologically classified and differences have been highlighted through the evaluation of their stylistic features. The typology and decorative characteristics of the capitals deviate from canonical forms and the presence of similar examples in the region points to the possibility of a local workshop. This issue has been addressed in detail as a key question highlighted by the study. The incomplete inventory records of many of the capitals evaluated within the scope of the thesis, combined with the insufficiency of archeological data related to ancient architecture in the region, have emerged as a critical problem, making it difficult to find satisfactory answers to questions regarding to the probable structures to which these capitals may have belonged. For this reason, the historical geography of the region has been thoroughly examined with a focus on Bithynia. Drawing on ancient writers' accounts of the region as well as existing inscriptions, architectural depictions on coins and scientific studies conducted on the area, proposals regarding the origin of the capitals included in the thesis have been put forward and efforts have been made to identify the artifacts.