2008 küresel finans krizi sonrası uygulanan para politikaları ve gelişmekte olan bazı ülkelere etkileri
The monetary policies applied after the 2008 global financial crises and its effect on some developing countries
- Tez No: 448059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ülkelerin ekonomik büyüme, istihdam artışı, ödemeler dengesi ve fiyat istikrarı gibi makroekonomik amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için para aktarımını, piyasadaki para hacmini, paranın elde tutma maliyetini ve diğer finansal koşulları etkilemeye dayalı kararları içeren ve merkez bankalarınca uygulanan politikalar bütünü“para politikaları”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı dünyada bazı ülkelerin para politikalarını küresel finans krizi döneminde ve sonrasında analiz etmek ve alternatif para politikası stratejilerini incelemektir. Aynı zamanda, bu çalışmada parasal aktarım mekanizmalarının işleyişi ve etkinliği dünyadaki uygulamalar üzerinde incelenmiştir. Parasal politikalar ve reel ekonomi arasındaki ilişkide hangi parasal aktarım kanallarının etkin olduğu araştırılmıştır. Bu çerçevede, parasal aktarım kanalları ve çalışma prensipleri teorik olarak irdelenmiş, etkin olarak çalışan parasal aktarım kanallarının neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın hedefi; para politikası stratejilerinin değerlendirilerek sonuçların analiz edilmesidir. Bunun için öncelikle ekonomik kriz, krizlerin nedenleri, etkileri, sonuçları ve para politikasına ilişkin genel bilgiler açıklanmıştır. Daha sonra 2008 Küresel Krizi ve bazı ülke ekonomilerine etkileri incelenmiştir. Son olarak ise küresel kriz sonrası Kırılgan beşli olarak adlandırılan (Hindistan, Endonezya, Brezilya, Türkiye, Güney Afrika) ülkelerde uygulanan para politikası stratejileri ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Monetary policies”are defined as a total of policies which consist of influencing the money transfer, volume of money, cost of retention and other financial conditions and are applied by central banks to carry out such objectives like economic growth, increase in employment, balance of payments and price stability. The purpose of this study was important during the global financial crisis and the monetary policy of the some of the countries in the world and has investigate after analyzing alternative monetary policy strategies. At the same time, this study is to examine the effectiveness and functioning of the monetary transmission mechanism in the world's applications. The dissertation investigates the effective monetary transmission channels in terms of relationships between monetary policies and real economy. Theoretical principles of the monetary transmission channels are examined to determine which monetary channels are actively working. In this context, the target of this study is to assess the strategies of monetary policy and analyze its results. Therefore, economic crisis, the causes, effects and consequences of the crises, and general information about monetary policy are explained initially. Then, global crisis in 2008 and its effects on some of the countries economy are examined. Finally, strategies of monetary policy which was applied in to called as fragile five countries (India, Indonesia, Brazil, Turkey, South Africa) after the global crisis is studied.