Halkla ilişkiler açısından yönetici metin yazarlığı–konuşma metinleri üzerine uygulamalı bir çalışma
Executive writing in point of public relations: An applied study on speech writing
- Tez No: 448060
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Halkla ilişkilerin diğer disiplinlere göre yeni bir alan olduğunu ve geçtiğimiz yüzyılda büyük bir gelişim gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kişiler, kurumlar ve toplumlar üzerindeki rolü ve etkisi düşünüldüğünde ikna, halkla ilişkiler alanı için büyük önem taşıyan bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, halkla ilişkiler ikna/retorik perspektifinden ele alınmıştır. Bugün, halkla ilişkiler, küresel anlamda çok çeşitli kitlelere ulaşmada ve iletişimde hayati bir rol üstlenmiştir. Bununla birlikte, kitle iletişim araçları ve yeni medyanın etkisi ile yoğun bir bilgi akışı bulunmaktadır. Bu nedenle mesaj dikkatle tasarlanmalı ve içeriği, uzunluğu, zamanı ve aracı doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Bu anlamda, basın bülteni, yıllık rapor, broşür, el ilanı ve konuşma metinleri gibi tüm halkla ilişkiler metin yazım alanları kendine has özellikleri içinde bulundurduğundan ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Halkla ilişkilere retoriksel yaklaşımla temellendirilen bu çalışmada halkla ilişkiler yazımının bir alanı olarak konuşma metni yazımı derinlemesine incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısımlarında, literatür taraması yapılarak halkla ilişkilerin tüm yazım alanları ve özellikle konuşma metni yazımı detaylandırılmıştır. Son bölümde ise farklı ülkelerden konuşma metni yazarları ile (çalışmanın yöntemini oluşturan) derinlemesine mülakat yapılarak konuşma metni yazımına ilişkin uygulamaya ve algıya yönelik farklılıklar ve uzlaşı sağlanan ortak noktaların ortaya konması amaçlanmıştır. Buna göre katılımcıların verdiği bilgiler ışığında metin yazarı konuşmacı ilişkisinde, iknanın gerçekleşmesi için gerekli temel hususlarda, konuşma metinlerinin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin kendine has özelliklerinde ve sıklıkla kullanılan retorik araçlarda farklılıkların olduğu göze çarpmaktadır. Çoğunluğun uzlaşı içerisinde olduğu alanlar ise cümle yapıları, konuşmanın uzunluğu, konuşmaya son onayı kimin verdiği, dinleyici analizinin gerçekleştirilmesi, konuşma metni yazımı aşamaları ve konuşma metni yazarının taşıması gereken özellikler kapsamında belirginleşmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be said that public relations (PR) is a new area compare to other disciplines and has had a huge improvement in the last century. Persuasion has become a crucial component of PR area when its' role and effects on people, organizations and societies are considered. So in this study, PR has been approached in this 'persuasion/rhetorical' perspective. Today PR has a vital role in communication to reach a globally diverse audience. In addition, flow of information is very intense through all mass and social media mediums. So the message has to be designed carefully and context, length, timing and medium should be appropriate. In that case, every single PR text writings area such as news releases, annual reports, brochures, flyers and speechwriting have theirs' own specialties and has to be considered each separately by itself. As a part of PR writings speechwriting has been analyzed deeply in this study that has been based on 'rhetorical approach to public relations'. In theoretical parts of the study, all PR text writings and especially speechwriting are detailed with literature survey. And the last part has been consisted of analysis on in-depth interviews (which is method of this study) with speechwriters from various countries to reveal the implementation and perception differences on speechwriting and find common thoughts on it. Accordingly to information obtained from attendees, it can be seen differences on the relation of speaker and speechwriter, essential principal points for persuasion, specific features on introduction, main body and conclusion of a speech and rhetorical devices. Contrary to this, mainly common sense is crystallized into structure of sentences, length of a speech, to whom decides the final draft of a speech, implementation of audience analysis, steps of speechwriting and the attributes speechwriters must possess.