Olimpiyat oyunlarındakı sponsorluk faliyetlerinin tüketici satın alma karar sürecine etkisi: RİO Olimpiyatları
Effect of olympic games sponsorship activities to consumer purchase decision process: RİO Olympics
  1. Tez No: 462193
  2. Yazar: TURKAY BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Olimpiyat oyunları, dünya çapında sporcu, gazeteci, televizyoncu, spor adamı ve seyircilerin katılımı ile pahalı ve maliyeti yüksek bir spor organizasyonudur. Yalnız gelişmiş ülkeler bu maliyeti kaldırabilmekte, bu da ev sahibi ülkelerin turizm, tanıtım faaliyetlerinin artması ve modern spor tesislerinin elde edilmesini sağlamaktadır. Spor organizasyonlarının maliyetini karşılamak için ev sahibi ülkeler modern pazarlama anlayışı içinde masrafların çeşidi büyük ticari şirketlerle paylaşarak bu kuruluşların tanıtımını ve spor faaliyetlerine sponsorluk faaliyeti sağlamaktadırlar. Çeşitli etkenlerle ilişkili olarak yaygınlığı artan sponsorluk, şartlara göre uygun yönetilmesi gereken bir süreçtir. Çoğu zaman geniş bir zaman dilimine yayılan iletişim faaliyetleri, hedef kitleye ulaşabilecek seçimler kapsamında belirlenmekte ve bu faaliyetler uygun iletişim araçları kullanılarak yapılmaktadır. Olimpiyat Sponsorluğu, firmaların birçok farklı pazarlama iletişimi uygulaması yapmasına olanak sağlayan bir platform niteliği taşıdığından, seçimlerin ne şekilde ve ne kapsamda yapılacağı önemlidir. Firmaların hedeflerine bağlı olarak tüketici nezdinde farklı çıktılar sağlayabilen Olimpiyat sponsorluğu uygulamaları, bu ortaklık kapsamında hedeflere ne boyutta ulaşılmasına olanak sağladığı ile ilişkili olarak anlam kazanmaktadır. Bu çalışmada Olimpiyat oyunlarındaki sponsorluk faaliyetlerinin tüketici satın alma öncesi ve sonrası davranışlarına etkisi anket yoluyla incelenmiştir. Anket çalışması Bakü ve Ankara'da yaşayan bireylere uygulanmış, veriler bilgisayara girilerek istatistiksel programlar kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar iki farklı ülkedeki şehirler açısından karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Olimpiyat Oyunları, Olimpiyat Sponsorluğu, Tüketici Davranışı.
Özet (Çeviri)
Olympic games are expensive and it is an organization requires high cost. Developed countries can afford to pay this cost. As a result countries, which can pay the cost, will introduce themselves, increase tourism income, and have some modem sports facilities. Hosting countries share the expenses of sports organizations with business companies. In this article countries where olympic games were held, effects of olympics on the political, cultural and economic areas and sponsorship are examined. Sponsorship is a process inevitably to be managed strategically, as the popularity of it increasing correlated with different factors. Most of the times extending to large time scales, communication activities should be decided involving the choices which enable to reach the target groups and should also use the suitable communication channels. Olimpic sponsorship provides companies with the opportunity to use different marketing applications as an aspect of a platform; how and what is the scope of the selection will be, are important. Depending on the companies' targets at consumers care, Olimpic sponsorship applications may generate different results, in association with these, sponsorship gains the denotation in what extent those help to reach the aims. . In this study, Olympic Games sponsorship activities effects before and after on consumer purchase behavior investigate by questionnaire . The survey applied to individuals living in Baku and Ankara, the data were applied to a computer and analyzed using statistical software and the obtained results were compared in terms of both countries. Key Words : Olympic Games, Olympic sponsorship, Consumer Behaviour.