Kuvvetler ayrılığı teorisi ve hükümet sistemleri
The theory of separation of forces and government systems
  1. Tez No: 448079
  2. Yazar: INTIZAR SULTANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde devlet organları temelde üçe ayrılır: Yasama, yürütme ve yargı. Bu organların birbirleriyle olan ilişkileri hükümet sistemlerinin sınıflandırılmasında temel ölçüt olarak kullanılır. Hükümet sistemleri temelde ikili bir ayrıma tabi tutulmaktadır: Kuvvetlerin ayrılığına dayanan hükümet sistemleri ve kuvvetlerin birliğine dayanan hükümet sistemleri. Kuvvetlerin birliğine dayanan hükümet sistemleri demokratik olmayan mutlakiyet ve diktatörlük rejimlerinden oluşmaktadır. Bu kategorinin tek istisnası, kuvvetlerin birliğine dayandığı halde demokratik bir rejim olan meclis hükümeti sistemi ve İsviçre örneğidir. Kuvvetlerin ayrılığına dayanan hükümet sistemleri ise parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ve başkanlık sisteminden oluşmaktadır. Bu üç sistem de demokratiktir. Ancak aralarında devlet yönetiminin yapısı ve işleyişi bakımından farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the state organs are basically divided into cadres: legislative, executive and judicial. The relationship of these organs to each other is used as a basic criterion in the classification of government systems. Government systems are basically subject to a dual separation: government systems based on the separation of forces and government systems based on the unity of forces. Government systems based on the unity of forces consist of non-democratic absolutism and dictatorship regimes. The only exception to this category is the parliamentary government system, a democratic regime based on the unity of forces, and the Swiss example. The governmental systems based on the separation of forces consist of the parliamentary system, the semi-presidential system and the presidential system. These three systems are democratic. However, there are differences in the structure and functioning of the state administration among them.