Barış ve çatışma dilinin spor kanallarının haberlerinde kullanımı
Using peace and conflict language on tv sports channels news
  1. Tez No: 448088
  2. Yazar: MUSTAFA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada televizyon spor haberlerinde kullanılan haber dilinin hangi oranda nefret ve ayrımclık barındırdığı ortaya çıkarılmaya çalışlmıştır. Çalışmada sadece haber üretenlerin pratikleri değil karşılaştırmalı olarak habere konu olan kahramanların da kullandıkları dil üzerinde durulmuş ve ortaya çıkan sonuç değerlendirilmiştir. Haber dili incelemesinde 3 farklı tv spor kanalının ana haber bültenleri incelenmiş, elde edilen bulgular içerik analizi yöntemiyle tablo ve grafiklere dökülmüştür. Tüm kanallara ait sonuçların ve karşılaştırmalı tabloların yer aldığı bu çalışmada dönemlere ve kanallara bağlı olarak arzu edilen sonuca kolaylıkla ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal of conflict and peace language on the tv sport channels' news. Not only aimed to concieve of news productor's practices but also aimed that the heros of the news who mentioned in the news. All findings examined in content analysis. 3 different Tv sport channels has been examined and all of them converted to the table. The findings can be read seperatly and also examine comparatively. All this tables and findings can give us what we desired to reach that we predicted before study.