Yeni başlayanların örgüte uyumları: Organize sanayi bölgelerinde bir araştırma
Adaptation of new employees in organizations: A research in industrial zones
- Tez No: 448087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU DOĞANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada işletmelerde işe yeni başlayanların örgüte uyumları ile işten ayrılma eğilimleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. İşe yeni başlayanların örgüte uyum sağlaması yeni ortama, farklı kültürlere, yeni kurallara ve yönetmeliklere uyum sağlamasıyla mümkün olmaktadır. İşe yeni başlayanların örgüte uyum sağlayabilmeleri hem işletme açısından hem de çalışan açısından oldukça önemlidir. Çalışanların performanslarını arttırması işlerinden memnun olduğunu göstermektedir. Araştırmanın evreni Konya ilindeki organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sanayi işletmeleridir. Araştırmadaki veri analizleri işletmelere uygulayan 262 geçerli anket üzerinde yapılmıştır. Veri araştırmasında betimsel istatistik, faktör analizi ve doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, işe yeni başlayanların örgüte uyum sağlamaları ile işten ayrılma eğilimleri arasında güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of adaptation of new employees in organizations on employee turnover intention. Adaptation of new employees is when the new staffs adapt with new environment, skills, different cultures, new rules, regulations and etc. Newcomer adaptation is beneficial both organization and employee. The increase in the performance of the employees shows that they are satisfied with their job. Data were collected from 262 employees working in the industrial firms in Konya, Turkey. The data was analyzed through descriptive statistics, factor analyses and linear regression. It was revealed in the study that there is a relationship between employee adaptation and employee turnover intention.