Çağdaş müzecilik anlayışında sergileme teknikleri
The exhibition technques in the coutext of coutemporary museum design
- Tez No: 448089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA KÖSE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geçmişin geleceğe taşınmasında önemli rol oynayan müzeler, yirminci yüzyılın başlarına kadar eserlerin toplanması, korunması ve sergilenmesine hizmet ederken, bu dönemden sonra teknolojinin de gelişmesiyle kendini yenilemeye ve farklı sergileme teknikleri kullanmaya başlamıştır. Toplumun gereksinimlerini karşılayamayan bu gereksinimlere uzak kalan klasik müzeciliğin, durağan mekân anlayışından, kültür ünitesi olarak kurgulanan, yaşayan çağdaş müzecilik anlayışına doğru geçiş, müzeciliğin çehresini ve geleceğini değiştirmiştir. Kültürel zenginliğin ve toplumsal belleğin izleyicisine daha etkili aktarabilmesine olanak sağlayan etkileşimli sunum ve anlatım yöntemlerinin kullanılması ile müzelere olan ilgi de artmaya başlamıştır. Müzeciliğin koruma, saklama ve sergileme görevlerinin yanı sıra müzeye eğitim ve eğlence gibi görevlerin de eklenmesiyle, çağdaş müzecilik kavramı ortaya çıkmış ve ziyaretçileri müzeye çekme kaygısı benimsenmiştir. Bu bağlamda müzeciliğe anlam katan teknolojik ve modern yaklaşımlar, etkileşimli sergileme teknikleri, Türkiye'de ve Dünya'da müzecilik uygulamaları, bu çalışmanın konusu olarak incelenmeye değer görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Museums that play fundamental roles in transferring past into the future, served for collection, conservation and exhibition of works until the beginning of 20th century, and after that period, started to adapt themselves to innovations and to use different exhibition techniques with the development in technology. The transformation of classic museology that cannot meet the requirements of society and is distant from these requirements, into a living modern museology understanding has changed the face of museology and future. With the use of interactive presentation and expression methods that allow of a more effective transfer of cultural wealth and collective memory to their viewers, interest in museums has begun to grow, too. As well as conservation, safe-keeping and exhibition tasks of museums, and now with training and entertainment tasks, modern museology concept has emerged, and care for attracting visitors to museums was adopted. In that sense, technological and modern approaches that give meaning to museology, interactive exhibition techniques, museology application in Turkey and the world are considered valuable to be analysed as the topic of this study.