Medya ve demokrasi bilinci ilişkisi: Konya ilinde bir alan araştırması
The relationship between media and democracy consciousness: A field research in Konya
- Tez No: 448093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL GÜLNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Medya ve demokrasi bilinci ilişkisinin araştırıldığı bu çalışma, demokrasilerde dördüncü güç olarak değerlendirilen medyanın özellikle de yerel medyanın demokrasi bilincine ne derecede katkı sağladığını ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma literatür taraması ve uygulama olmak üzere iki ana bölümde hazırlanmıştır. Literatür taraması bölümünde medya, demokrasi ve kamuoyu başlıkları detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Uygulama bölümünde ise 706 kişi ile medya takip etme davranışlarını, demografik niteliklerini ve demokrasi bilinci seviyelerini ortaya çıkaracak anket yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilen analizlerde katılımcıların demokrasi bilinci çok yüksek çıkmıştır. Araştırmada dikkat çeken sonuçlardan biri de kadınların demokrasi bilinci erkeklere göre anlamlı bir şekilde yüksek çıkmıştır. Medya ve demokrasi ilişkisi konusunda ise katılımcıların demokrasi bilinç düzeyleri ile medyayı takip etme amaçları arasında ve yerel haberlerin takip edildikleri araç ve sıklıkları ile demokrasi bilinci arasında anlamlı ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, relation of media and democracy consciousness were investigated. This study was prepared to find out media which is seen as the fourth estate, especially local media how extent of contribute to democracy consciousness. This study consists of two main parts: literature review and practice. In the literature review, media, democracy and public opinion titles were searched in detailed. In practice part, a survey was made with 706 people to uncover their attitude of using the media, demographic qualifications and levels of democracy consciousness. Analyses which made in the line with obtained datas was showed that attendants' democracy consciousness was very high. Another remarkable result of the study is the women's democracy consciousness was meaningly higher than the men's. In the subject of relation between media and democracy, there was a meaningful relation between the attendants' levels of democracy consciousness and their aim of using the media. In addition to that, there was a meaningful relation between the medium was used by the attendants' to watch local news also their frequency of using it and the democracy conscioussness.