Loft yaşamının oluşum süreci ve örnekler üzerinden incelenmesi
The formation process of loft living and investigation on the basis of examples
- Tez No: 448094
- Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
1940'larda adından söz ettirmeye başlayan loft yaşam sitili önce Amerika'da sanatçıların ve gelir seviyesi düşük kitlelerin bu yapı gruplarında yaşamaya başlaması ile şekillenmiştir. Başlangıçta yaşam alanı için gerekli konfor şartlarının yer almadığı bu mekanlar, sakinleri için büyük zorluklar teşkil etmiştir. Zamanla gelişen ve bir yaşam stili haline gelen bu yapılar, günümüz teknoloji ve malzemeleri ile donatılarak mevcut konut anlayışının dışında, geçmiş ile günümüzü bir araya getiren mükemmel bir görünüm ve yaşam şekli sunmuştur. Amerika'dan sonra Avrupa'ya yayılan akım dünyanın heryerinde kendini göstermeye başlamıştır. Amerika'dan ve Avrupa'dan örnekler, yapısal nitelikleri doğrultusunda, dönüştürme ve kullanımsal ölçütleri bakımından ele alınmışlardır. Almanya ve Türkiye'den de örneklerin yer aldığı çalışmada kültürel miras niteliğinde olan bu yapıların yeniden değerlendirilerek ülke ekonomisi ve tarihi-kültürel değerlerin geleceğe aktarılması konusunda büyük katkıları vardır. Kendilerine has stilleri ile geleceğe ışık tutan ve yeniden kullanım açısından değerli örnekler veren loft stili ile, birçok endüstri, sanayi ve dini yapı koruma ve yeniden kullanım eylemlerine dikkat çekerek sürdürülebilir faydalı tasarımlara olanak sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Loft Living that was mentioned in 1940's was shaped in America as artists and low income group people beginning in such structure groups. Such places don't have comfortable conditions requiring for life area composed great difficulties for its residents at beginnings. Such structures that were developed in time and become a life style had been equipped with today technology and materials and they presented an excellent appearance and life style including past and today, out of current housing understanding. This flow generalized in Europe after America and began to be seen at everywhere in the world. Examples from America and Europe had been considered regarding to structural qualifications, transformation and usable measurements. In this study that includes examples from Germany and Turkey, such structures have great contributions into the country economy due to reassessment of such structures that are in cultural heritage qualification and due to transferring historical – cultural values into the future. Loft style enlightens future and provides opportunities for useful and sustainable designs through attracting to because of its special styles and gives valuable examples regarding to refunctioning and protection of many industrial and religious structures.