Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı camileri
The classical Ottoman mosques in Konya
- Tez No: 448104
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı Camileri adlı bu çalışmada; Konya il merkezi ve ilçelerde yer alan cami ve mescitler incelenmiştir. Bu yapıların bazıları daha önce ayrıntılı olarak incelenmişse de, büyük bölümü hakkında detaylı bir araştırma yapılmamıştır. Mevcut yapıların bir kısmı ise, zaman zaman bilinçsizce yapılan onarımlara maruz kalmıştır. Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı Camileri adlı çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde,“Giriş”başlığı altında; Konunun Tanımı, Sınırları ve Önemi, Araştırmada İzlenen Yöntem, Konuyla İlgili Kaynak Araştırmaları, Konya Coğrafya ve Tarihi üzerinde durulmuştur. II. Bölümde“Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı Camileri”başlığı altında; Konya il ve ilçelerinde bulunan ve Klasik Dönem Osmanlı döneminde inşa edilmiş günümüze ulaşabilen oniki adet cami ve mescit yapım tarihlerine göre tanıtılmıştır. Katalog bölümünde oniki adet yapının mimarisi, malzeme, teknik özellikleri, süslemesi ve yapılan onarımlardan bahsedilmiştir. Eserlerin ayrıntılı tanımları yapılarak plan ve fotoğraflarla desteklenmiştir. III. Bölümde“Değerlendirme”başlığı altında camiler, Malzeme, Plan, Mimari Elemanlar, Yapı Elemanları, Süsleme olmak üzere 5 bölümde incelenmiştir. Bu bölümde eserlerin analizi yapılarak ortak sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. IV. Bölüm olan“Sonuç”kısmında, Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı camilerinin, Türk Sanatı ve Mimarlık tarihi açısından sahip oldukları önem vurgulanarak, senteze ulaşılmıştır. Bu çalışma ile Konya'daki Klasik Dönem Osmanlı Camileri bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış ve araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, called classical Ottoman Mosques in Konya, Konya provincial Center and located in mosques and small mosques were studied. Although some of these structures has been examined in detail beforehand, there has not been a detailed research about the large portion of the. Some portion of the existing structure, had exposed to repair unconsciously made from time to time. Work that called Classical Ottoman Mosques in Konya consist of four main sections. In the first part, under the heading“Introduction”; the definition, borders and importance of the subject, the study tracked method, research resources on the subject, Konya geography and history were emphasized. In the second part“Classic Ottoman Mosques in Konya”under the title; Konya province and townships were built during the Ottoman period and classical period the classic Period that survived the construction of twelve pieces have been introduced according to the mosque and small mosque. The architectural structure twelve sections in the catalog, materials, specifications, decorations are mentioned and made repairs. A detailed description of the works performed supplemented with photographs and plans. III. Section under the heading“evaluation”mosques; Materials, plans, Architectural Elements, building elements are explored in Chapter 5. Making public the results of the analysis in this chapter has tried to obtain work. IV. Section“Conclusion”section, The Ottoman mosque of the classical period in Konya, Turkish art and Architecture with emphasis on the importance they have in terms of the history, synthesis. Working with these Classic Ottoman Mosques in Konya, a holistic approach are discussed and presented to benefit researchers.